| Illuminati2016 a întrebat:

Ce e mai bun un stick 256GB sau un ssd SATA? Folosit pe post de windows bootabil,ubuntu install, live.

10 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Este riscant să ții stickul pe post de memorie internă. Oricând poți da peste el și se poate distruge. Și dacă l-ai scos din greșeală din portul usb, mă îndoiesc că ar mai putea fi recunoscut ca și suport de bază.
Folosește ssd. Stickul este doar pentru transferul de date, în locul discului.

| Illuminati2016 explică (pentru anonimg):

Normal ca o ss fie recunoscut ca doar nu e asa sensibil

| NLS a răspuns:

Daca cumperi un SSD de calitate, de exemplu Samsung, Corsair, Gigabyte, HP, PNY, (plus unele modele de la Kingston si WD) o sa ai aproape sigur si un controller al memoriei mult mai bun decar in orice stick posibil, (deci fiabilitate) si viteza e mai mare decat a unui stick 3.1

Insa WindowsToGo nu prea recomand.
Ubuntu sau Mint, da.

| Illuminati2016 explică (pentru NLS):

Ai dreptate, m-am jucat CS:GO de pe un HDD WD Blue 500Gb printr-un cablu usb lung de 3m conectat rack in spate la unitate, unde aveam 45MB/s scriere si citire (hardul duce 140+) dar pe fedora tot aveam cateva sute de fps deci e mai light daca pun ssd sigur e overkill

| Zuzu1991 a răspuns:

Ssd-ul
are aceeasi problema cu stick-ul si anume ca e pe usb, insa performantele unui stick sunt aproape intotdeauna mai slabe ca ale unui ssd, mai ales la scriere, exceptiile sunt cand costa de ustura

totusi, ubuntu install live, ATAT VREI SA FACI?!?
la ce balarii iti trebuie 256G?!?
si mor de curiozitate cum ai ajuns la concluzia asta, chiar morrrr
install live inseamna ca il boot-ezi o singura data si iti trebuie ceva de gen maxim 2G, deci un stick prapadit de 14 lei
https://www.emag.ro/......DBKW7FBBM/
e mai mult decat suficient... MUUULT MAI MULT DECAT SUFICIENT

un ssd pe usb e bun sa INSTALEZI ubuntu pe el, DEFINITIV! (ca merge)

| Illuminati2016 explică (pentru Zuzu1991):

Nu mai am incredere in stickuri ca acum o sapt am dat cu u ul de pereti ca doar probleme imi facea, plis ca 256gb la 130 de lei e pomana, plus ca e mai rapid de 10 ori la scriere ca un stick

| GPA a răspuns:

Performanțele memoriilor flash din ssd-uri sunt mult mai mari raportat la vitezele de scriere și de citire pe interfață sata 3. Interfețele de memorie usb (stickurile) sunt mult mai slabe dpdv al scrierii și citirii comparativ cu un SSD pe interfață Sata. Aici este vorba despre portabilitate, adică kituri Win to Go sau distribuții live instalate pe stickuri. Fiecare cu alegerea lui, dar, raportându-ne la performanțe, ssd-ul bate memoria usb, fie ea de interfață 3.1(gen2)sau 3.2.

Dacă ai alege intre portabilitate și performanță, în funcție de scenariu, le-ai alege pe ambele. Gândește-te că nu cari după tine ssd-ul de exemplu...

| Illuminati2016 explică (pentru GPA):

Pai ssd-ul daca e o sa fie in rack extern deci tot e portabil

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Ssd clar

| ReZiSTorr a răspuns:

Ssd clar