| cealapamarin a întrebat:

Ce este? ASIC Quality La gpu? La placa video? Daca este 60%? Este slab? DCa este 95% este buna?

Răspuns Câştigător
| YingYang a răspuns:

ASIC reprezintă Circuitul integrat de aplicații specifice și descrie, în general, un computer proiectat pentru realizarea foarte rapidă a unui set specific de calcule / instrucțiuni - deoarece tot ceea ce face este un singur lucru, asta insemnand ca poate face acest lucru foarte repede.
Cel mai bun exemplu pe care îl pot gandi este minerii de tip bitcoin. Exploatarea GPU este mai eficientă decât procesarea miniere a procesorului, deoarece unitățile de procesare grafică au o putere de calcul mai mare pe care o pot aduce asupra procesului minier. Ergo, ei sunt capabili să se apropie de "calitatea ASIC" - calitatea unei mașini concepute special pentru această sarcină.

Eu zic sa nu te preocupi, n-are rost. Sal