| cFlorin a întrebat:

Ce este/ce inseamna un "pixel mort "?

8 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Un pixel nu isi schimba culoarea

| Rikudou a răspuns:

O portiune de pe ecran in valoare de 1 pixel ramane negruhappy

| LaYeR a răspuns:

Ecranul LCD este format din niste puncte mici mici mici de culoare care se aprind in sincron, cand un beculet de ala mic se strica se numeste pixel mort

| KIDoOr a răspuns:

Un ecran LCD este format din punctulete mici numite "pixeli". Cand un pixel moare, el fie nu se mai aprinde, fie afiseaza doar una din cele 3 culori de baza: verde, albastru sau rosu.

| MariusF23 a răspuns:

Pixel mort = pixel ars.

| MarYan00 a răspuns:

Adica e ars...ce mare chestei?

| EmiiLoveYou a răspuns:

Buna.
Insemna un pixel care nu mai functioneaza.Adica nu se mai aprinde si se vede ca un punct foarte mic negru.

| Pitbull305 a răspuns:

Pixelul este un beculetz mic din suprafata unui LCD care se aprinde sincronizat, desi iti cumperi un LCD nou el are deja pixeli morti adica arsi dar nu se observa cu ochiul liber.