| kajaku94 a întrebat:

Ce este faxul? (exemple)

Răspuns Câştigător
| ionatanrichy a răspuns:

Un fax este un protocol de comunicație capabil să transmită imagini prin intermediul telefoniei.

Un fax este un aparat ce transmite imagini sub formă digitală: imaginea sursă este achiziționată în timp real (de cele mai multe ori alb-negru, la o rezoluție de 100x200 sau 200x200 dpi), și transmisă aparatului receptor prin sistemul de telefonie, folosind semnal digital. În esență, un aparat fax este un modem, o imprimantă și un scaner într-o singură unitate, utilizată pentru un scop dat.

Origininea cuvântul FAX provine din engleză, fiind o prescurtare de la cuvântul "facsimil", care este similar cu forma latină "fac simile", "a face similar" -- cu alte cuvinte, a copia.

| ionatanrichy a răspuns (pentru ionatanrichy):

Ms pentru funda...

3 răspunsuri:
| TazHD a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Fax
Sper ca am fost de folos!