| Cătălin11 a întrebat:

Ce este GPU si Chipset la telefoane, ce fac si cat de importante sunt? As vrea sa-mi iau un S3 Mini Value Edition i8200 daca are. Pe GSM ARENA am vazut ca la S3 Mini i8190 scrie ca are GPU Mali-400 si Chipset NovaThor U8420 dar la i8200 nici nu scrie daca are asa ceva in descriere.
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

GPU=placa video. Cea mai buna placa video la momentul actual, sunt cele de la snapdragon, dar si cele mali sunt foarte ok. Daca telefonul respectiv are un cpu ( procesor dual-core/quad-core la 1. 2ghz ) si un GPU ( mali 400 de preferat dual-core ) este foarte ok, se va descurca foarte bine in redara jocurilor 3d, dar si in aplicatii, daca are macar 1gb memorie ram.

Bft!

1 răspuns:
| YoChriss a răspuns:

Salut! GPU, la fel ca si la calculatoare este placa video.
Un Chipset se refera la un grup de circuite integrate specializate.
Funda?