| cazingo a întrebat:

Ce este ip-ul mai exact? daca imi stie cineva ip ul poate sa afle ce am in telefon? Va rog, sa-mi explicati...si cum pot sa-mi protejez ip-ul si de unde aflu ca ip-ul meu e ascuns
Multumesc

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

IP e adresa calculatorului tau.
facand o analogie cu adresa ta fizica de acasa de care are nevoie un curier sa iti aduca un pachet.
asa are nevoie si internetul de Ip tau sa stie unde sa livreze informatia ceruta de tine.

ip e o informatie publica, orice site, aplicatie are acces la ea. Nu trebuie sa iti protejezi nimic in mod special si nici nu ai cum sa il ascunzi.

| LPCTSTR a răspuns:

Un mod de identificare a dispozitivelor intr-o retea si pe internet.
Daca ti-l stie, sa-l stie, nu prea are ce face un om normal. Daca este sa fie troll, iti poate flooda IP-ul si atunci este un pic nasol, insa astia-s rari.
Sa-l protejezi de cine? De siteurile normale? N-ai de ce. Daca mergeai prin deep web, abia atunci trebuia sa-l ascunzi, sa abordezi straturi de protectie, etc.

| cazingo explică (pentru LPCTSTR):

M-am informat mai mult si daca cineva iti stie ip-ul privat, poate sa preia controlul telefonului tau. M-am informat din mai multe surse

| anonim_4396 a răspuns (pentru cazingo):

Daca vreun necunoscut iti spune ca iti stie ip-ul tau privat spune-i ca sa mearga la somn.
Chiar si daca cineva ti-ar cunoaste ip-ul tau privat prin nu stiu ce magie ar fi imposibil sa iti preia controlul telefonului pentru ca pe langa a cunoaste ip-ul mai sunt multe operatiuni de facut pentru a incerca asa ceva.
In primul rand tu esti intr-o anumita retea de telefonie. Nu crezi toate semnalele transmise si primite de un telefon trec printr-un server al retelei respective? Are si ala rolul lui de protectie.
Un alt lucru care ar trebui facut ar fi maparea unor porturi de conexiune (poate ai auzt de port forwarding) care se face numai dinspre dispozitivul tau spre internet si nu invers. Acea persoana rau voitoare nu poate deschide porturi de conexiune pe telefonul tau pentru ca ar avea nevoie de telefon.

| PainTech a răspuns (pentru cazingo):

Complet fals. Decat daca dispozitivul/routerul are probleme de securitate EXTREM de grave sau utilizatorul e un complet idiot. Asa ceva nu e posibil pe un dispozitiv normal nici cu adresa publica. Cu atat mai mult in conditiile in care IP-ul privat (local) e folosit doar in LAN. In WAN se foloseste pentru identificare IP-ul public.

Pentru demonstratie, uite IP-ul meu privat : 192.168.100.10. E complet inutil din exterior. Orice router are functionalitate de NAT, care efectiv face diferenta dintre un switch si un router. Cu adresa IP privata nu poti face nimic in exterior.

Diferenta dintre IP public si privat : https://25net.wordpress.com/......rezentare/

Sunt curios de unde te-ai informat. Imi poti da te rog sursele?

| PainTech a răspuns:

"daca imi stie cineva ip ul poate sa afle ce am in telefon?"
Nu. In niciun caz.

Gandeste-te la adresa IP ca la adresa de la casa si la internet ca un serviciu de posta. Ca tu sa poti comunica pe internet trebuie sa ai o adresa IP a destinatarului. Iar ca serverul sa iti raspunda (sa iti trimita pagina web sau informatiile) trebuie sa stie adresa ta IP.

Fara adresa IP nu poti comunica pe internet. Si nu e nevoie sa fie ascunsa, decat daca ai motive clare sa o ascunzi. Orice site la care te-ai conectat pana acum iti stie adresa IP. Plus orice echipament de retea dintre tine si server. De fiecare data cand folosesti internetul te folosesti de adresa IP pentru a trimite/primi date.

| Zuzu1991 a răspuns:

Asta e ca mit-ul ala ca daca te vaccinezi o sa prinzi 5g pe telefonul fix big grin

sunt doua tipuri de IP: publice si private, alea private nu pot fi accesate din exterior PUNCT
pe datele mobile ai NUMAI ip privat, dat de Digi sau cei ai tu
pe wifi ai NUMAI ip privat, dat de routerul tau

cum se poate totusi sparge un telefon, pai trebuie sa iti bage o aplicatie cu care sa te poata accesa, iar aplicatia aia se v-a conecta la un ip public, NU invers

| DarthNiger a răspuns:

Orice dispozitive care au internet cum ar fi telefoanele, calculatoarele si laptopurile au adresa IP, aceasta adresa e folosita pentru transmiterea datelor de pe internet, iti poti proteja IP-ul folosind programe VPN care iti ascund IP-ul, se gasesc usor pentru calculatoare insa pentru telefon nu stiu daca exista, dar atata timp cat stii sa folosesti internetul si nu accesezi site-uri dubioase nu vei fi atacat de hackeri, de recomandat este sa nu iti salvezi datele personale pe net sau sa nu ti le expui, cum ar fi pe Facebook sau alte site-uri de socializare in general.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti cat se poate de safe.
Aici gasesti niste niste lectii despre tot ce inseama o adresa de ip:
https://ramonnastase.ro/blog/ce-este-o-adresa-ip/

| marinaru777 a răspuns:

Daca cineva vrea prin IP iti poate intra in telefon sau orice ai tu conectat la internet pc, laptop, tableta conectat la internet.

| AlaSwek a răspuns:

Salutare.
Ca sa iti afli ip-ul, deschizi meniul de start, introduci,, cmd" si dupa care introduci comanda,, ipconfig" pentru a vedea IP ul tau LAN.
Pentru a vedea IP ul tau public, trebuie să introduci in browser următorul website,, myip.com". Ip ul tau public trebuie să fie privat, sa nu l cunoască și altă lume, deoarece ei vor putea să îți trimita pachete de date care să îți blocheze conexiunea la internet. Nu se poate afla ce ai in calculator cu ip ul tau. Dar se poate afla locația. De recomandat, pentru a nu întâmpină probleme, iti recomand sa achiziționezi un VPN de pe website ul NORD VPN pentru a iti schimba ip-ul.

| cazingo explică (pentru AlaSwek):

Oh, ok. Si daca folosesc datele mobile, este cam acelasi lucru, nu? eu am VPN Super unlimited Proxy

| IonutSiAtat92 a răspuns (pentru AlaSwek):

Frate,la telefon nu la PC a intrebat omul.

| LPCTSTR a răspuns (pentru cazingo):

Pentru uzul de internet de zi cu zi este destul de inutil un VPN. Daca esti intr-o cafenea sau stai pe Wi-Fi-uri din locatii mai mult sau mai putin necunoscute, abia atunci un VPN ar fi util.

| cazingo explică (pentru LPCTSTR):

Si daca folosesc datele mobile?

| INEEDHELPPLS a răspuns:

Ip-ul este un fel de track location, este mai mult codul de la router
ca sa-l protejezi trebuie sa iei un vpn, nu, daca are ip-ul nu poate afla ce ai in device, pur si simplu poate sa-ti strice placa de baza a dispozitivului/sa taie netul.(TEMPORAR)