| CosminComan75 a întrebat:

Ce este limbajul de programare?

Răspuns Câştigător
| R0VER a răspuns:

Iti dau o definitie empirica, si pe intelesul tau:
computerele sunt masini ce lucreaza in date ce nu sunt inteligibile pentru om: o insiruire de 1 si 0, de genul:
0011000110101011101100101110011010110101011101011100100001010001
ei bine: intre acest cod, care se numeste binar, sau cod-masina, exista un cod mai "domestic" daca vrei - un cod intermediar, nu atat de imposibil de descifrat pentru om ca primul, dar totusi neinteligibil. e codul sau limbajul hexagesimal
cu o treapta si mai sus, peste aceste limbaje s-a creat codul sau limbajul de programare, care este un limbaj uman, format din instructiuni/sau comenzi/sau porunci - daca vrei - de genul:
"fă operțiunea asta!"
"stai linistit!"
"asteapta!"
atat ca e in engleza

| Radu284 a răspuns (pentru R0VER):

"limbajul hexagesimal"

Umm, vrei sa zici limbaj de asamblare, sper.

| R0VER a răspuns (pentru Radu284):

Yeah mersi

| CosminComan75 explică (pentru R0VER):

Si aceste comenzi se dau in cmd?

| R0VER a răspuns (pentru CosminComan75):

Dap, in command prompt poti face programe batch
ai aici lista, dar fii foaarte atent cu ce dai, ca poti sa faci rele daca n-ai mai lucrat
http://www.computerhope.com/msdos.htm#02
insa nu te sfatuiesc sa incepi cu command prompt, ca e periculos. incepe sa inveti programarea web. is pasi lungi, dureaza mult, dar munca iti va fi rasplatita.
numai tasteaza pe google web tutorials si gasesti o gramada

| suntserios a răspuns (pentru R0VER):

Tu ii spui omului ca limbajul de programare are lagatura cu cmd ul? pe bune?

| suntserios a răspuns (pentru CosminComan75):

In cmd poti da niste comenzi de baza. Limbajul de programare te ajuta sa realizezi un cod pe care procesorul il va intelege. Ca sa generezi acel cod ai nevoie in general de un compilator (care interpreteaza sintaxa limbajului de programare fie el C, C++, Java, C# samd) sau de un interpretor in cazul php ului spre exemplu.

In final tu vei avea comenzile scrie intro succesiune logica cu ajutorul sintaxei unui limbaj de programare apoi, odata transformat im binar, la executie acesta va trimite comenzile catre procesor.

| R0VER a răspuns (pentru suntserios):

Nu mai, cum sa fie limbaj cmd-ul? dar in cmd, faci si programare. vrei sute de exemple? mii! da cautare dos batch. ce, ori nu stii? tipul m-a intrebat daca merge facuta, i-am raspuns ca da, numai ca nu-i recomand. ceea ce i-am recomandat sa inceapa cu web-ul: are o gramada aici, de la limbaj html, js, php. asp tot ce vrea.

| suntserios a răspuns (pentru R0VER):

Tu i ai zis asa

"limbajul de programare, care este un limbaj uman, format din instructiuni/sau comenzi/sau porunci - daca vrei - de genul:"

El a intrebat asa "Si aceste comenzi se dau in cmd?

Si tu ai raspuns "Dap, in command prompt "... acu ca ti ai dat seama ca ai zis balarii si ti ai editat raspunsul e alta mancare de peste

12 răspunsuri:
| Sp33dyt a răspuns:

Un limbaj de programare este un set bine definit de expresii și reguli (sau tehnici) valide de formulare a instrucțiunilor pentru un computer

suntserios
| suntserios a răspuns:

Un set bine definit de instructiuni pe care tu le dau calculatorului.

| R0VER a răspuns:

Deci: depinde spre ce limbaj de programare vrei sa te orientezi, ca sa-l inveti. ca-s multe. inclusiv ce ne scriem noi aici, unii altora pe acest site - e facut prin intermediul programarii, A UNUI LIMBAJ de programare. un simplu joc de carti e facut prin ALT LIMBAJ - si tot asa: difera de la aplicatie la aplicatie. windows a fost si el scris - tot intr-un limbaj de programare.
eu zic, inainte sa incepi sa inveti ceva, intai orienteaza-te ce anume gen de aplicatii ai vrea faci. cauta pe net despre limbaje si ce poti face cu fiecare