| anonim_4396 a întrebat:

Ce este Local Disk(Chappy si Local Disk(Dhappy?

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Fac parte din HDD (hard disk).
HDD e ca un caiet care iti ei notite si iti scrii temele, faci tot pe el, adică sunt scrise datele tale (tot ce tine de soft)
Caietul tău poţi să îl împarţi în două, jumătate pentru clasă, jumătate pentru teme.
Aşa e şi cu hdd-ul, este înparţit în partiţii. C şi D. Unde presupun că în C e windows-ul şi programele iar în D pozele, muzica, jocurile etc.
Desigur am zis că HDD-ul e ca un caiet, poţi să îl împarţi în mai multe partiţii, depinde de capacitatea HDD-ului.

| alexandrubt13 a răspuns (pentru Evolution):

Dar daca dupa marirea vitezei trcere pe SSD la un laptop nu mai am disc local E decat disc local C care e misterul?

9 răspunsuri:
| PedoBarbie a răspuns:

Sunt partiţii ale computerului. Se poate să mai fie şi Local Disk E.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In C este windowsul, iar in D nu este nimic, este pentru CD.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si la ce pot folosi lokal disk D?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

La orice vrei tu, sa stochezi muzica, foto, video. sa instalezi jocuri---- orice

| hypentakill a răspuns:

Partiile.

| AlexandruTeodor a răspuns:

Sunt 2 Partitii ale calculatorului tau pe harddisk(pe harddisk se stocheaza toate informatiile). Din moment ce se numeste "Local Disk big grin" nu este pentru CD, este o partitie, in general in C este Windows-ul.

| Crouky a răspuns:

Partitiile PC-ului tau! Funda?

| MarioTGK a răspuns:

Sunt partiile calculatorului(locurile unde sunt stocate datele care le salvezi in calculator) intr-una din ele ste instalat windows-ul si ar fi preferabil sa nu iti salvezi multe lucruri acolo si ce mai important sa nu stergi nimic de acolo(vor aparea erori cand pornesti calculatorul daca stergi ceva instalat, si nu cred ca ai dezinstalat ceva) in partitia (Dhappy vei salva toate lucrurile de pe internet sau de unde ti le iei insa in cazul programelor se va instala automat si obligatoriu o imagine in partitia C insa ocupa o memorie infima (10-50 Kb).
Cam asta e de spus despre partitii