| GolopențaAdrian a întrebat:

Ce este overclock si cum se face? Dar merita sa faci asta?

Răspuns Câştigător
| TheNigga a răspuns:

Prin overclock poti forta procesorul sa ruleze pe frecventa mai mare, daca ai o racire superioara, riscul ca procesorul sa se arda se reduce. Pentru a "ajusta" overclock-ul trebuie sa maresti putin cate putin, Cand vezi ca temperatura creste prea repede, mai scazi, daca temperatura nu creste mai poti creste frecventa putin.
Cu alte cuvinte, cu atat cresti frecventa cu atat se "incinge" mai repede. Pentru a evita riscul de ardere a procesorului trebuie sa maresti frecventa putin. Daca din prima maresti mult frecventa, este posibil ca la scurt timp sa se "incinga" si sa arda. De aia e bine sa verifici temperatura si sa maresti cu cate putin.

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| KlibrDM a răspuns:

Overclock consta in marirea frecventei de operare a procesorului sau a placii video. Merita sa faci asta daca o stii face responsabil.

| GolopențaAdrian explică (pentru KlibrDM):

Pai nu vreau sa o fac chiar asa ca nu este asa simplu si are si riscuri care pot cumva poate sa ard procesorul

| Paunescu_Matei_1980 a răspuns:

Overclock este pesteceas.