| anonim_4396 a întrebat:

Ce este un frame in HTML!?

Răspuns Câştigător
| dorikut a răspuns:

Frame-urile sunt elemente/tag-uri HTML cu ajutorul cărora poți afișa mai multe elemente (sau pagini HTML) în cadrul unei singure pagini, fiecare lucrând independent.

Folosirea frame-urilor este descurajată și se așteaptă ca aceste tag-uri să nu mai fie disponibile în variantele următoare ale HTML.

Bye-Bye! happy

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru dorikut):

Aham... mie nu imi mergea sa le folosesc(invat de pe w3schools.com)
Iframeu-riile sunt mai ok?

| dorikut a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici în ceea ce privește iframe-urile situația nu este mai roz. Includerea unui document în altul se poate face foarte ușor folosind orice limbaj de procesare (PHP, ASP. NET, Ruby On Rails etc) și din acest motiv frame-urile au devenit inutile.

În general, nu ar trebui să ai probleme în a le folosi atât timp cât DOCTYPE-ul declarat de tine duce la folosirea unei variante a HTML care încă mai suporta frameset-uri,

Încearcă să adaugi <! DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4. 01 Frameset//EN"> pe prima linie a fișierului tău.

Mult spor la învățat. Dacă te hotărăști să înveți și un limbaj de procesare, îți recomand să începi cu PHP și următorul tutorial: http://www.oriceon.com/tutorial_v2.1.rar

Bye-Bye! :)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru dorikut):

Pai cu ala am inceput... dar am vazut ca nu merge fara HTML si javascriptlaughing)

| dorikut a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci, în mod cert știi cu ce poți înlocui frame-urile dacă îți fac probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru dorikut):

Nu ca nu am invatat prea mult php...foarte putin si l-am lasat ca nu merge fara Htmlbig grin