| stefan1995 a întrebat:

Ce este un sistem de operare linux?

5 răspunsuri:
| regele1 a răspuns:

Este un sistem de operare free.Sistem de operare e si windows-ul.DEci linuxul e un fel de windows doar ca arata altcumva si in el se lucreaza in alt fel.

| metatheory a răspuns:

Un sistem de operare GNU/Linux este un pachet de programe compus din nucleul Linux plus librarii si aplicatii GNU care fac posibila utilizarea unui calculator si de catre un neprofesionist.
Atentie un calculator se poate utiliza si fara sistem de operare!
In anii 60 cand a fost conceput sistemul Unix, Kernighan si Ritchie foloseau un cross-assembler pentru a dezvolta un joc care sa ruleze pe un calculator PDP. assemblerul rula pe alt calculator iar programul era transportat pe PDP-ul ce nu avea sistem de operare.
Mai tarziu ei au decis sa realizeze si un sistem de operare care sa faca mai usoara dezvoltarea de programe in assembler, cu alte cuvinte un mod interactiv de programare. De aceea si primele aplicatii Unix(ce este stramosul Linux) erau utilitare utilizate in procesul de dezvoltare programe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune intrebarea ta si pe www.Raspuns-Rapid.info, poate gasesti raspuns si mai castigi si 3 cartele vodafone cu 1000 de minute si 1000 sms uri! www.raspuns-rapid.info/concurs

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Linuxul nu este sistem de operare! Linuxul este un kernel, adica cum sunt oasele in corpul uman, sunt baza omului, la fel si linuxul, este baza sistemului de operare.Sistemele de operare care sunt bazate pe linux sunt ubuntu, fedora, openSUSE, Knoppix, redhat etc.