| هوراس a întrebat:

Ce este viteza de scriere și de citire a unui SSD?

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Spre exemplu: cand tu copiezi pe un stick ai o anumita viteza de copiere. Aia e viteza la scriere. Daca copiezi dintr-un stick in pc ceva, ai o viteza. Aia e viteza de citire.

| matrix100 a răspuns:

Viteza de scriere= viteza cu care pc-ul scrie date (informatii) pe ssd
viteza de citire= viteza cu care pc-ul citeste date(informatii) de pe ssd

| Jipa95 a răspuns:

Depinde de SSD. Sunt mai multe tipuri. Cele pe SATA II cu o performanta mai slaba decat cele pe SATA III in viteze ( citire/scriere ). In general un SSD are o viteza de scriere/citire, de pana la 10 ori mai mare decat un HDD obisnuit ( mecanic ).

Bft! happy

| c0nstant1n a răspuns:

Cam 500 mbps scriere / citire alea de midrange. Te costa cam 3 milioane unu de 120 giga spatiu. Gasesti si mai ieftin daca stii sa cauti.

http://www.pcgarage.ro/ssd/filtre/general-interfata-sata-iii/

HDD-urile alea cu 7200 rpm aveau parca 3.2 mbps (nu stiu daca au mai crescut in ultimii 4 ani)

Vezi sa cauti pe price.ro si pe compari.ro sa nu iei de la astia neaparat. Eu ma uit pe PC Garage doar ca au filtrul cel mai bun. (parca si Cel are unul bun).

Am citit pe wikipedia ca aia de la OCZ au venit de acum cinci ani cu viteze de 654 mbps la scriere si 712 mbps la citire prin interfata USB. Banuiesc ca au ajuns pe piata.

Eu de la OCZ mi-am luat placutze ram. Sunt super meseriasi, nu stiu daca au fost chiar primii care au facut cooling pe ram. Zbarnaiau ferestrele, nu aveam probleme.

Tot de 5 ani, firma Micron Tech. au venit cu un transfer de 6 giga pe secunda prin interfata sATA. Probabil ca le gasesti la high-end.

Constantin - pasionat de IT.