| 123gabialexandra a întrebat:

Ce fac mai exact functiile push și pop in limbaj de asamblare?
Mulțumesc!

5 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Imagineaza un tub de pastile efervescente, aia e o "stiva", push baga o pastila (in varful stivei) si pop scoate o pastila (cea mai de sus)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru JicaContra):

Nu e musai sa fie efervescente, merge si cu vitamina C normala. Sau Aspirina. Sau Paracetamol. Sau caramizi. Dar mi-a placut abordarea ta. happy

| JicaContra a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

DAP, tub sa fiewinking

| flixbuster a răspuns:

Push pune in stiva. Pop scoate din stiva. Trebuie sa fii familiara cu conceptul IT de stiva (stack) - dar daca stii ce e aia o stiva de lemne si cum se lucreaza cu ea, cam tot aia e.