| Skarr a întrebat:

Ce face functia de la biosul msi cu flash mode? Si daca am vrut sa instalez biosul dar nu puteam sa bootez pe stickul cu biosul. Si atunci am dat pe flash mode sa vad daca merge. Dar zicea ca o sa se restarteze si intra in flash mode. Dupa ce am dat OK s-a restartat si nu arata nimic. Am stat un pic si am restartat PCul. Se poate sa fi pornit cumva updateul si l-am oprit? Adica nu pornise updateul. Cel putin ecranul era negru. Sau nu inteleg dar de cand am dat pe flash mode nu mai arata nimic pe ecran.
Si daca am oprit updateul de bios in timp ce se facea, imi trebuia alta placa video?

20 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Upgrade-ul de bios este DOAR pentru specialistii EXPERIMENTATI.
Daca nu te pricepi, ai reusit sa "pusti" placa de baza, motiv pentru care ecranul ramane negru (ai omorat-o).

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

Hai sa nu exageram asta cu specialistii. Daca nu esti debil si esti in stare sa intelegi niste instructiuni si mai ales SA LE RESPECTI, nu se intampla nimic. Cel mai mare risc e sa ai vreun soc de curent ceva in timp ce faci upgrade-ul si sa patesti buba, dar mai toate placile din ziua de azi au dual BIOS, asa ca o sa revii la varianta anterioara de firmware si o sa pierzi setarile, nimic mai mult.

| Bula a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Stii care este diferenta intre un specialist si Dorel?
Dorel face, iar rezultatul va fi cum nimereste si da din umeri daca strica.
Specialistul invata intai despre ce e vorba, cum se procedeaza corect si ce capcane sunt - cum se pot remedia problemele aparute.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

Cu dual bios, orice Dorel poate sa o faca pe specialistul! happy

| Bula a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Poate, daca stie... big grin

| Stef69 a răspuns (pentru Bula):

Te referi la mine sau la skarr

| Bula a răspuns (pentru Stef69):

Ma refer la cei care se cred destepti, dar fac prostii costisitoare.

| doctorandus a răspuns:

Daca ai facut flash gresit, placa de baza este moarta.

Daca s-a intamplat sa nu bulesti blocul de bootare, ai putea avea noroc cu stick sau CD de recuperare. Adreseaza-te cuiva experimentat in calculatoare.

| Skarr explică (pentru doctorandus):

Am resetat bios ul si si a revenit.

| doctorandus a răspuns (pentru Skarr):

Ha, ha, ha, ai resetat setarile de CMOS, nu BIOS-ul. E o diferenta intre ele.

| Wr3nch a răspuns:

Nu, iti trebuie alta placa de baza. La placa video ii descarci driver pe PC.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Wr3nch):

Exista BIOS si la placile video, doar ca la alea se face update destul de rar.

| Wr3nch a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu ziceam ca nu este, dar ca cred ca cu placa de baza are treabalaughing

| Skarr explică (pentru Wr3nch):

Si daca am placa video Integrata:/

| Bizon95 a răspuns:

Se pare ca da, si se mai pare ca pentru civili butonul de reset este muuuuuuuult prea periculos
SI ESTE RESET ***NU*** RESTART pentru ca forteaza calculatorul sa reporneasca ORICE AR FI, care e DEADLY cand faci ceva de genul... flash bios

se pare ca tu ai reusit sa incepi update la bios apoi ai apasat reset care l-a intrerupt si acum ai bios incomplet

din pacate in afara de garantie nu ai nici o sansa... NICI LA SERVICE nu e sigur ca te mai rezolva, nu am mai auzit de recuperare de bios de ani de zile, iar cand o faceam mergea in felul urmator:
bootam in programul de flash o placa de baza cu bios-ul ok
SCHIMBAM CIP-UL RAM AL FLASH-ULUI IN TIMP CE PLACA DE BAZA MERGEA
dupa care ii faceam flash la bios
deci in primul rand aveam alta placa de baza ABSOLUT IDENTICA, si puteam sa schimb cip-ul de flash (care era un miriapod intr-un socket), insa in ziua de azi din cate stiu eu acum cip-ul de flash e lipit...

deci, daca nu ai garantie, adioz si n-am cuvinte, alta placa de baza e singura solutie

| doctorandus a răspuns (pentru Bizon95):

Te inseli. Un laptop s-a oprit in timp ce-i faceam flash si am pus bios-ul pe o discheta, am bagat-o intr-un USB floppy, l-am conectat la laptop iar blocul de bootare a recuperat BIOS-ul (la cea mai noua versiune). Plus ca Gigabyte are placi de baza cu dual BIOS, poate mai au si altii.

| Bizon95 a răspuns (pentru doctorandus):

NU, tu te inseli
NICAIERI NU A SCRIS GIGABYTE, care intr-adevar au protectie EXACT pentru rahatul asta, numit dual Bios

se pare ca el are o placa de baza fara asa ceva... naspa pentru el, DEH!
life is a 8lTCH and we are the clients tongue

| doctorandus a răspuns (pentru Bizon95):

Nu, stiu ce vorbesc. Asus are CrashFree BIOS si in general orice producator are bloc de bootare cu un mecanism de recuperare al BIOS-ului. Deci daca n-a bulit blocul de bootare, recuperarea este posibila.

| Skarr explică (pentru Bizon95):

Am resetat bios ul si a pornit

| Stef69 a răspuns:

Prin mesaje nu pot sa iti explic bine