| вσмвση3ℓ a întrebat:

Ce firma si ce model de telefoane actualizeaza mai des androidul?

Am Allview P8 Energy si de 2 ani de cand a aparut doar o singura data a avut actualizare dar tot la Android de 5 a ramasa.

Si Huawei P8 Lite al iubitei mele, il are de 2 ani aproximativ si a avansat de la Android 5 la 6.

5 răspunsuri:
| LeoNi20 a răspuns:

Telefoanele facute de google primesc cele mai multe actualizari (google pixel)

| iAMVi a răspuns:

Atunci cand iti iei un telefon trebuie sa fii atent la ce hardware are, daca acesta ii permite eventuale actualizari, spre exemplu, daca acum iti iei un telefon cu 2 gb ram si visezi la un viitor upgrade la Android Oreo, visezi degeaba. Ori Telefonul are hardware-ul necesar dar producatorul nu-si bate cap-ul sa aduca actualizari, in cazul de fata trebuie sa fii atent la producatorii mari cu telefoanede top. Toate telefoanele de top primesc update ori daca n-ai bani de telefoane de top, Xiaomi aduce actualizari permanente chiar si la telefoanele mai ieftine, si Motorola daca numa insel

| вσмвση3ℓ explică (pentru iAMVi):

Multumesc. O parere?

Telefon mobil Allview P9 Energy, Dual SIM, 64GB, 4G, Gold

| iAMVi a răspuns (pentru вσмвση3ℓ):

Mda, arata bine, din ce review-uri are pe net, specificatii decente dar personal nu m-as mai intoarce la Allview, specific telefoanelor chinezesti, trebuie sa dezamageasca la camera si la actualizari, sa spuneam ca la asta Allview o sa aduca actualizari, pai nu ma multumeste in primul rand ca primesc un MediaTek, Allview lucreaza numai cu Mediatek, un helio P10, un procesor destul de bun al lor, si cand colo...se fasaie si scoate 52.000 de puncte in Antutu. Pai Xiaomi redmi 4X scoate 42.000 de puncte pentru ca are snapdragon 435 si costa 600 de lei fata de Allview 1.500 de lei, la camera nu e prea vad prea mare diferenta si pentru baterie eu n-as da banii aia...

| flixbuster a răspuns:

Telefoanele Pixel de la Google si mai nou telefoanele din initiativa Google Android One (de exemplu Xiaomi MI A1 a aparut si la noi in tara).