| xByte a întrebat:

Ce format de arhiva este cel mai folosit dintre : RAR, RAR5 si ZIP? Ma intereseaza sa fac compression la un fisier, dar in acelasi timp vreau sa poata fi dezarhivat cam cu orice aplicatie (adica sa nu treabuiasca neaparat sa ai ultima versiune de winrar sau 7zip ca sa poti dezarhiva arhiva respectiva).

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

RAR 5 este formatul nou al WinRAR (sau RAR cum ai zis tu). Cel mai bun si cel mai folosit este WinRAR si abia pe locul doi este ZIP. Pentru legalitate eu folosesc softul FREE 7-ZIP si nu mi-a dat probleme.

3 răspunsuri:
| LinxCont a răspuns:

Eu as alege zip. Un fisier zip e deschis in windows fara a utiliza nici un soft suplimentar.

| Mircea049202 a răspuns:

Salut, cele mai folosite arhive sunt RAR. Folosește WinRar e mai mult decât Ok. Noroc!

| GabrielAtotnestiutorul a răspuns:

După părerea mea folosește ZIP, ăsta este cel mai des întâlnit si folosit format, îl poți dezarhiva cu orice aplicație de dezarhivare vrei, cea mai ușor de folosit este WinRAR desigur!