| Cristi19 a întrebat:

Ce formula trebuie folosita pentru a calcula media aritmetica intr-un tabel facut in excel 2010, dar sa calculeze decat pentru numerele mai mari sau egale cu 5 si la restul sa puna 0 peste tot?

Răspuns Câştigător
| sonya a răspuns:

Buna,

Sper sa fie de ajutor.

Scrii numerele in tabel si apoi te duci la insert function. Inserezi o functie si anume: Averageif. Aceasta este functia pentru media aritmetica cu o anumita conditie. Completezi campurile si gata.

Sa spunem ca ai numere de la A1 pana la A8. Te duci in casuta ce corespunde lui A9 si inserezi functia averageif. Scrii la range: A1:A8 (cate randuri ai), apoi pui conditia (>5) si gata. Ti-a iesit media aritmetica luand in considerare numerele mai mari decat 5. Sper ca am putut sa te ajut.

http://www.e-learn.ro/tutorial/ms-excel/functii-excel/88/1/288.htm

Aici este un link folositor.

Succes!

| Cristi19 explică (pentru sonya):

Am incercat asa dar conditia este pusa pentru media deja facuta, nu pentru fiecare element in parte.Deci daca esti un numar sub 5 dar media totala este peste 5 o sa-mi afiseze media in loc de 0

| sonya a răspuns (pentru Cristi19):

Nu inteleg ce anume vrei sa spui. Conditia este pusa pentru fiecare numar in parte. Sa iti calculeze media aritmetica doar a numerelor mai mari de 5. Conditia pusa nu este pentru media aflata, ci pentru numerele din care se afla media.

Nu iti afiseaza nicaieri 0. Conditia este ca la media sa nu ti se ia in calcul numerele mai mici decat 5, dar ele nu vor fi notate cu 0 in tabel, ci vor ramane la fel.

Sper ca am inteles bine... daca nu explica din nou.

| Cristi19 explică (pentru sonya):

Trebuia asa
=IF(OR(B3

| sonya a răspuns (pentru Cristi19):

Ok. Super...cum spui tu...si media cum ti-a iesit? Voi face si eu in tabelul meu.

Pa, pa

| Cristi19 explică (pentru sonya):

=IF(OR(B3

| Cristi19 explică (pentru Cristi19):

Nu merge sa-l scriu tot, nu stiu de ce

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cristi19):

Scrie in privat.

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat