| LeoNi20 a întrebat:

Ce-i de la eMAG mi-au spus ca nu pot trimite laptopu inapoi daca schimb linuxu cu windows.
Imi puteti spune daca se poate face un backup la tot linuxu si sa mi-l instalez din nou la nevoie (vreau sa imi schimb linuxu cu windows).
Dau funda

Răspuns Câştigător
| LasleaIoan1972 a răspuns:

Nu trebuie sa faci backup, pe ei ii doare in kur daca nu e exact acelasi Linux ci unul reinstalat
cum aflii exact versiunea de Linux:
deschizi un terminal si in el scrii:

lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID: Ubuntu
Description: Ubuntu 18.04.2 LTS
Release: 18.04
Codename: bionic

notezi undeva distributia si versiunea (release)
in cazul meu Ubuntu 18.04.2
iar la retur incerci sa instalezi aceeasi versiune
in cazul meu:
http://releases.ubuntu.com/18.04.2/

cum instalezi Linux, simplu: iei iso
in cazul meu:
http://releases.ubuntu.com/18.04.2/ubuntu-18.04.2-desktop-amd64.iso
si apoi il pui pe un stick cu rufus
bootezi stick-ul
si dai click pe install
si urmezi pasii, sunt simplii, nu e nici un SF

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

PS daca imi dai rezultatul comenzii
lsb_release -a
din Linux-ul tau iti dau un link exact unde se gaseste iso

17 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Te uiti ce versiune de linux ai (ubuntu fedora linux mint etc.) si in momentul cand vrei sa ii dai retur faci un stick bootabil si ilocuiesti windowsul cu linux.

| cfrtobias a răspuns:

Pai vrei sa schimbi laptop sau e defect sau de ce sa ii faci retur?

| alex495 a răspuns:

Sa i faci retur vrei sa spui? Se poate si cu windows si cu orice ar fi inst pe el, de preferat e sa i dai erase sa nu ajunga datele tale pe unde nu trebuie. Ei la depanero oricum dau erase, dar e bine sa fi sigur

| LeoNi20 explică (pentru alex495):

Da sa ii fac retur, ce-i de la eMAG mi-au spus ca nu pot face retur cu windows (trebuie sa ii bag linux din nou)
Asta ii laptopul https://m.emag.ro/......DBYJYLBBM/

| alex495 a răspuns (pentru LeoNi20):

Ti au bagat vrajeala pentru ca e un laptop scump. E ok daca te intreb ce probleme ai cu laptop ul? E unul destul de performant si as vrea sa mi cumpar un ROG in viitorul apropiat

| LeoNi20 explică (pentru alex495):

Cum adica vrajeala? Problema ce-a mai mare este ca nu imi merge chrome si opera

| alex495 a răspuns (pentru LeoNi20):

Eu ma gandesc ca e problema software, laptop ul e prea bun. Si legat de vrajeala, ti ar placea sa ti ceara clientul unui laptop de 60 de mil sau cat costa, banii inapoi? Nu iesi pe minus?

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru LeoNi20):

Instaleaza: iron, firefox, comodo dragon
instaleaza portableapps.com
dupa care instaleaza portabil opera, chrome, firefox, etc.

| LeoNi20 explică (pentru CarcotasulVesel):

Ce se intampla daca instalez alea

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru LeoNi20):

Ai mai multe browsere?

| LeoNi20 explică (pentru CarcotasulVesel):

Am avut, acum am doar mozilla si Microsoft edge (am sters opera si chrome pentru-ca nu merg)

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Clona la hdd

| Lucian2473 a răspuns:

Da, faci back-up pe trei dvd-uri sau pe un stick mai incapator.

| LeoNi20 explică (pentru Lucian2473):

Cum fac backup la linuxu original

| Lucian2473 a răspuns (pentru LeoNi20):

Te ajuta cei ce au instalat Linux. EU stiu doar in Windows. Sau cauti pe Youtube.

| Fundau a răspuns:

Este usor sa schimbi pe windows dar depinde ce windows
eu recomand windows 10 pro poti sa il instalezi de pe site-ul official windows.