| DEBrown a întrebat:

Ce importanta are viteza de scriere atunci cand faci un CD?

Răspuns Câştigător
| lebek01 a răspuns:

La cd recomandat este 16x si la dvd 8x. Asta inseamna cum se imprima datele tale in cd/dvd adica, daca dai cu viteza maxima poti sa te pipi pe el cd/dvd dupa ce l-ai folosit de 2-3 ori, mai ales sa il faci pentru un dvd player. Cu cat se imprima mai bine cu atat e mai durabil chiar daca are mici zgarieturi, bafta.

13 răspunsuri:
| AlexCrb a răspuns:

Sa nu il scrii cu o viteza mai mare decat poate sa citeasca unitatea unde il vei folosi. De exemplu dvd-ul meu nu citeste cd-uri scrise la 52x.

| claudiu11re a răspuns:

Fa-l la 24x e cel mai bun pentru cd si 8x la dvd.

| Adryan17 a răspuns:

Cu cat viteza este mai mare cu atat mai repede se face si CD-ul. Iar viteza depinde de la CD la CD. Scrie pe ele ce viteza sa folosestiwinking Baftahappy

| Wehrmacht a răspuns:

Pai il scrie mai repede. Dar daca e viteza mare nu e prea bine.E recomandata una mai mica.Se pot pierde date (nu multe) daca e prea mare.

| Dannyjj a răspuns:

Cu cât datele sunt puse pe CD la viteză mică, cu atât mai bine se pun şi se păstrează datele (CD-romul are suficient timp să ardă datele pe CD cum trebuie), şi invers dacă CD-ul este făcut la viteză mare(datele se pot pierde mai repede).

| NoKidding a răspuns:

Am facut odata un cd cu muzica la viteza maxima si mi-a schimbat numele la melodii, le-a schimbat intre ele, deci nu e indicat sa faci la viteza mare.
Mai ales cand faci un cd cu windows, trebuie sa il faci cu cea mai mica(4x) ca daca nu, nu iti scrie bine toate fisierele (dll-urile alea).

| wolfy911 a răspuns:

Depinde ce vrei sa scrii: daca scrii un cd cu muzica de exemplu poti folosi o viteza medie, iar daca vrei sa scrii un cd bootabil trebuie sa folosesti cea mai mica viteza disponibila ca altfel nu o sa-ti mearga cd-ul...

| lebek01 a răspuns (pentru AlexCrb):

Nu ti le citeste la 52x pentru ca nu are nimic pe el, daca il faci la viteza aia il poti folosi o singura data...happy

| DoRu a răspuns:

Viteza de scriere a unui CD/DVD isi are rolul sa copieze dupa viteza selectata de tine, dar de recomandat este sa dai la cea mai mica viteza pentru a se scrie toate fisierele, daca dai la cea mai mare viteza iti sare din fisierele pe care vrei tu sa le scrii pe CD/DVD. Si asa citeste si CD/DVD-Writer-ul tau nu mai bine.

| lebek01 a răspuns (pentru NoKidding):

Cu nero daca butezi un windows e bine cu 1x eu asa am facut...happy Iti ia ceva timp, dar merita.

| AlexCrb a răspuns (pentru lebek01):

Cine ti-a zis chestia asta? Am cd-uri de 52x facute de cand eram mic. Viteza recomandata pentru cd-uri e 16x si la dvd-uri 2-4x.

| lebek01 a răspuns (pentru AlexCrb):

Aaa si cu ce citesti tu cd-urile alea la 52x? De cate ori le-ai folosit "de cand erai mic"?

| AlexCrb a răspuns (pentru lebek01):

DVD-RW de la laptop si acum cu DVD-RW de la un desktop. Nu am incercat si pe alte calculatoare. DVD-ul nu mi-l vede.