PsihoSex
| PsihoSex a întrebat:

Ce indica faptul ca laptopul se stinge singur cateodata?!

Multumesc!

9 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Depinde. Daca e un laptop mai nou(sa zicem sub 3-4 ani vechime) sunt sanse mai mari sa fie defect ceva gen placa de baza sau ceva din sursa(power brick/conector). Daca e mai vechi de atat, sunt sanse mai mari ca principala cauza sa fie supraincalzirea. Daca e e totusi supraincalzirea(poate sa fie si la cele sub 3-4 ani insa mai rar) mergi la un service si spune-le sa il curete de fraf si sa schimbe pasta termoconductoare cu una de buna calitate(ca degeaba pune una la fel de proasta).

| express11 a răspuns:

Se supraincalzeste? trebuie curatat, si schimbata pasta termica.

| PsihoSex explică (pentru express11):

Ok, da, se si incalzeste, tu ai schimbat pasta? La cat ajunge sa coste faza asta? Multumesc.

| Jipa95 a răspuns (pentru PsihoSex):

Poti sa schimbi tu pasta aia, dar degeaba atata timp cat in cooler este un strat foarte gros de praf. Tot nu-si face racirea corespunzator. Daca nu te pricepi in a desface un laptop pentru -l curata, indicat ar fi sa te duci cu el la un service!

| express11 a răspuns (pentru PsihoSex):

Vreo 50 de ron.eu am schimbat-o singur. daca il de mult timp, trebuie curatat si schimbata pasta.bafta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se incalzeste prea tare. Ori e plin de praf cooler ul ori ai o problema cu el

| Jipa95 a răspuns:

Sunt foarte multe variabile :
- racirea necorespunzatoare
- probleme de hardware / software, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca e stricat(no *** sherlock level 200%)

| victor1 a răspuns:

La mine era cazul de calculator.Era prafuit pe interior SAU placa video stricata si prafuita, SAU Baza este stricata
Eu am schimbat baza si acum imi merge binehappy