| EugeNNio a întrebat:

Ce inseamna 32 biti si 64 biti si ce s-ar putea intampla daca as instala un windows de 64 biti pe un calculator care poate doar 32?

3 răspunsuri:
| ndc a răspuns:

Diferenta sta in arhitectura procesorului pe care il are calculatorul tau. Procesoarele pe 32 de biti folosesc numere de 32 de biti intern, procesoarele pe 64 de biti folosesc numere de 64 de biti intern.
Asta a fost teorie, urmeaza practica: nu poti instala un sistem de operare 64-bit pe un calculator 32-bit. Nu o sa porneasca nici programul de instalare daca incerci, cu atat mai putin sistemul de operare in sine. Inversul e posibil insa - daca ai un sistem 64-bit, poti folosi un sistem de operare 32-bit.

| EugeNNio explică (pentru ndc):

Mersi frumos pentru raspuns, ma gandeam ca e ceva legat de placa video.Cum pot afla cati biti are procesorul meu?

| ndc a răspuns (pentru EugeNNio):

De obicei scrie in specificatiile calculatorului daca are un procesor pe 64 de biti.