| MaxiEcho a întrebat:

Ce înseamnă a "cripta "documente de pe acest dispozitiv?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Haseai pe google dar cine sa caute...
PS: se utilizeaza un algoritm(depinde cine face criptarea) si in baza unei parole, fisierele sunt modificate. Ele ajung intr-un stadiu greu de vazut deoarece continutul documentului o sa fie indescifrabil.
Mai pe scurt, ca sa intelegi ce face criptarea. Daca faci un txt in care pui 5 cifre, gen 12345. Dupa criptare, tu pui o parola sa zic 'gfdggfdg' Daca cineva vrea in mod fraudulos sa vada ce numere erau acolo, cand o sa deschida fie o sa vada alte cifre, sa zic 543554323(numarul lor nici nu e identic uneori) fie o sa intaleasca de toate, gen 'fdsd42as3&^$#dfsdzg'. Tu cand ai sa pui parola in cazul documentelor criptate, acestea sunt decriptate(aduse la forma initiala) ca sa le poti vedea.
Criptarea e buna daca ai date "secrete" insa nu e buna daca stii ca uiti parolele, deoarece ai sa pierzi tot.
Pe telefon, nu vad ce ai avea atat de important incat sa criptezi. Criptarea foloseste procesorul, si la unele telefoane performantele sunt trase in jos de aceasta criptare.

4 răspunsuri:
| TheMisunderstood a răspuns:

Adica sa fie mai greu de descifrat, ceea ce inseamna ca sunt protejate mai bine.

| MaxiEcho explică:

Sltlp mie mi-a apărut asta pe google drive! La setări și dacă dezactivez îmi zice sa se vor șterge, ce sa fac?