| D3I3 a întrebat:

Ce înseamnă a root? Am văzut multe întrebări ce se leagă de "cum îmi root-ez telefonul"..etc. Ce înseamnă asta?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
2 răspunsuri:
| Legion7X a răspuns:

Mai pe scurt root înseamnă rădăcină în engleză de aici îți dai seama că poți umbla la rădăcina telefonului unde sunt aplicațiile care în mod normal nu ai access fără acest root ( rădăcină).
Dar când faci asta ai grijă să nu cauzezi probleme la softul telefonului.
Sper că am fost cât se poate de clar și scurt.

| MedionTcO a răspuns:

Utilizatorii unui telefon au acces limitat la aplicatiile instalate sau preinstalate din telefon. Prin analogie, un smartphone Android este ca un PC cu Windows pe care utilizatorul nu are cont de administrator, având drepturi limitate de a modifica configurația sau instala/dezinstala programe. Pentru a avea acces complet la resursele unui smartphone Android, este necesară obținerea drepturilor de administrator (root), operație cunoscută sub numele de "rooting".