| Sonia822 a întrebat:

Ce inseamna ca un calculator e in VPN? Ce poti sa faci si ce nu poti sa faci pe el?

20 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Pe browsere sunt unele extensii de vpn care fac vpn NUMAI pe browser
exista insa si aplicatii care fac vpn pe tot calculatorul - adica nu numai un browser, ci tot, toate browser-ele, toate jocurile, clientul de t0rrrrentzi, etc.

respectiva idee a fost initial numai pentru cei care vroiau sa isi acceseze remote documente si date confidentiale care erau numai la birou sau numai acasa asta s-a numit securitatea datelor

acum e folosit in general pentru privacy si bypass limitations, asa ca

chestia iti da implicit lag, care e mai mic sau mai mare in functie de cat de bun e vpn-ul, mai ales la orice download, din cauza ca TOATE au limitata banda

ce poti sa faci in schimb e sa intrii pe servere care au limitari din alta tara (m-am jucat la un moment dat un rpg care mergea numai in state si in coria di sud)

in rest, ideea e ca, daca esti intr-o tara care are legi dure anti-piraterie, si vrei si tu un t0rrrent mic, atunci cu vpn poti sa nu fi prins ca iei respectivul t0rrrent

TOTUSI ATENTIE MARE, FOARTE MARE

toate vpn-urile sunt facute in IMBECILITATE, mai exact CA SA FI PRINS

adica NU AM AUZIT DE NICI UNUL CAPABIL SA TE LASE FARA INTERNET, daca s-a deconnectat vpn-ul, asa ca TOATE, in numele TAMPENIEI ca "nu te lasa fara internet" cand se deconnecteaza singure (si se deconnecteaza, INTOTDEAUNA, nu am vazut nici unul care sa mearga "perfect") tie internetul iti merge inainte direct, fara vpn, iar ce e cel mai rau e ca nici mcar NU observi, deci daca faci ceva naspa, O SA TE ARZI!

asta e o constatare a mea personala, si e clar ca o fac cu multa intentie, asa ca mai bine NU faci ceva naspa tongue

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Http://bit.ly/35LpHvf

| doctorandus a răspuns (pentru Bizon95):

De fapt, nu. Programele profesioniste au killswitch.

| Sonia822 explică (pentru Bizon95):

Bun. Deci daca eu sunt la birou, si calc de serviciu e in VPN, inseamna ca e unul acolo care vede ce fac la calc, pe oriunde se plimba, pe telefon? Ce diferenta e intre VPN si TeamViewer?

| Sonia822 explică (pentru doctorandus):

Explicati si voi ca pentru mireni

| Bizon95 a răspuns (pentru Sonia822):

Cred ca, confunzi anacronime
VPN e un tunel si confunzi cu VNC
VNC si Team Viewer sunt ceva numit "remote desktop" si care permite cuiva sa vada si controleze alt calculator de la distanta

si da, cu ambele solutii (vnc si team viewer) poate vedea ce faci tu pe calculatorul de la birou

iar ca lucrurile sa fie si mai confuze, a 3a explicatie e ca ai VNC si VPN la birou, adica, pe calculatoare e vnc dar nu e cel de la realvnc care ofera si cloud la remote desktop dar limitat sau pe bani, ci e cu o solutie de vpn spre birou asa ca, vnc-ul local poate fi accesat de pe internet fara cloud (moment in care vnc-ul e pe gratis), team viewer e numai cu cloud

sper ca nu te-am bagat in ceata de tot big grin

| Goete a răspuns (pentru Sonia822):

Diferenta dintre VPN si TeamViewer e cam atat de mare ca diferenta dintre a unmla pe strada cu o masca pentru a nu fi recunoscut, si a remorca o masina cu masina ta.

| Bizon95 a răspuns (pentru doctorandus):

MULTUMESC, nu stiam de termenul asta, eu stiind Linux ma gandeam la o solutie cu firewall si routare limitata, ca sa blochez orice trafic in afara VPN-ului

| Goete a răspuns:

Cu VPN-ul poti face exact aceleasi lucruri ca fara el si in plus poti salta restrictii de continut de anumite tari, de exemplu

| Goete a răspuns:

Bizon 95. ti-a dat un raspuns mult mai detaliat (chiar daca nu conolet) decar raspunsul meu.

| Ineys a răspuns (pentru Sonia822):

Pe scurt VPN este doar ca sa iti ascunzi "identitatea". Un exemplu, din Romania pot sa accesez un site si sa para ca il accesez din America, sau din orice alta tara.

Cu VPN nu poti controla/verifica ce face cineva pe un anumit calculator, dar daca lucrezi la o firma serioasa, cu siguranta au alte tool-uri de monitorizare a angajatilor, ca sa stie si ei cine sta pe Facebook la lucru si cine munceste cu adevarat.

| Sonia822 explică (pentru Goete):

En nu stiu ce e un VPN si voi vb de restrictii de continut transfrontalier laughing

| Sonia822 explică (pentru Ineys):

Mi s-a stricat calc, da eroori, se restarteaza, si a venit unul, s-a uitat prin el si a spus ca nu poate sa-l faca pentru ca e in VPN. Nici el n-a stiut sa explice ce e VPN. A intrat in setari, mi-a aratat acolo, ``e in VPN< vezi? `` imi zice.

| Ineys a răspuns (pentru Sonia822):

Calculatorul de la firma?
Nu aveti un departament de IT care se ocupa cu asta? Cum sa-ti spuna ca nu stie sa-l repare, pentru ce sunt platiti?

Cred ca nu s-a referit la VPN. Pe calculator te loghezi cu vreun user? Daca da, probabil e un cont cu acces limitat, de asta nu poate sa-i faca nimic. Dar cei de la depanare ( IT ) n-ar trebui sa se loveasca de astfel de probleme.

| Goete a răspuns (pentru Sonia822):

Un VPN este o retea privata virtuala.
Una care iti ascunde identitatea, iti da un alt IP. Daca fososesti servicii cacora le dai acces la localizarea ta, oricum poti fi gasita chiar ascunzandu-te dupa o retea virtuala privata. Calculatorul (telefonul) se conecteaza la aceasta retea printr-un program pe care pur si simplu il activezi si desconecrezi cand vrei, sau se poate desconecta singur daca conectiunea nu e stabila.
In esenta il folosesti pentru a incerca sa te ascunzi sau sa obtii acces acolo unde nu ai datorila locului in care esti. Iti dau un exemplu: vrei sa vezi un progtam de tv, care are dreptul de emisiune in teritoriul national, dar tu nu esti in teritoriul national, deci iti va fi denegat accesul.
Prin VPN obtii un IP din teritoriul national, pacalind astfel emisiunea de tv si poti urmari programele chiar daca nu esti in teritoriul national

| Sonia822 explică (pentru Ineys):

Il am o perioada limitata si l-am stricat si trebuie sa il duc la firma asa cum l-am luat laughing

| doctorandus a răspuns (pentru Sonia822):

Lol, nu e VPN, ci adresa de IP privata (APIPA). Asta apare cand cardul de retea sau de WiFi nu poate face legatura cu routerul. Vezi http://www.lifewire.com/how-to-fix-a-169-ip-address-error-4582802

| doctorandus a răspuns (pentru Bizon95):

M-am prins ce are. A primit APIPA in loc de IP de router sau de modem.

| Sonia822 explică (pentru doctorandus):

Ontrui pe brodband connection sa ma conectez manual, in dreapte am Network and Internet, si in subfolder am status, ethernet, dial up, VPN, data usage si proxy. Deci vad cu ochii mei VPN laughing Se intelege ca sunt analfabeta in ceea ce priveste informatica, treci cu vederea asta si nu-mi spune nimic

| doctorandus a răspuns (pentru Bizon95):

Iei un calculator vechi, bagi carduri de rețea dacă n-are și faci pfSense din el: un port WAN, un port LAN și un port VPN: tot ce trece prin portul de VPN merge doar prin VPN.