| Rareş_Maximilian_1994_oR2E a întrebat:

Ce inseamna ca un Videoclip este copyright?

Răspuns Câştigător
| Mihαi a răspuns:

Salut! Probabil ca acel videoclip are o melodie care contine drepturi de autor (melodiile celor de la BUG Mafia, de exemplu), sau probabil ca acel videoclip este "furat" (a apartinut altui utilizator).
Potrivit DEX-ului : COPYRIGHT s. n. Drept rezervat numai autorului sau editorului de a reproduce și de a vinde operele literare, artistice și științifice în alte țări; drepturi legale de autor. [Pr.: cópirait] – Cuv. engl.
O zi buna!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Copyright=drept de copiere.
Autorul sau imputernicitul acestuia au drept deplin de a dispune de propriul produs (intelectual).
Fara acordul detinatorului dreptului NU ai voie sa folosesti in nici un scop creatia, fiindca se poate considera FURT INTELECTUAL.

| Gonrax a răspuns:

Dacă ARE copyright, nu "este", înseamnă că a folosit ceva ce nu e al lui (o parte dintr-un clip, o melodie, etc.)

| Andrei277 a răspuns:

Inseamna ca acel videoclip a fost luat de la proprietarii, de drept ( initial de la cei care l-au uploadat primii,)