| Razwan29 a întrebat:

Ce inseamna cloud? In mare stiu ce inseamna, dar nu vreau un raspuns stiintific, ci cat mai pe inteles. Pe telefon am o aplicatie Dropbox(am inteles ca asta e cloud), cat am spatiu de stocare si daca e buna aplicatia asta sau altele ofera mai mult spatiu de stocare?

Răspuns Câştigător
| RecKinul a răspuns:

"Cloud" înseamnă nor in engleză. În IT reprezintă un spatiu de stocare undeva pe un server îndepărtat la care ai acces doar tu la informaţiile tale private. Pursisimplu este un spatiu de stocare in reţea. Exemple de "cloud" sunt Google Drive şi OneDrive care oferă gratis cca 15 giga. Dacă vrei să-ţi protejezi unele informaţii pursisimplu le încarci (stochezi) in "cloud" şi le vei proteja în eventualitatea defectării PC-ului, tabletei, smartfonului, cardului etc. Deasemenea poţi avea acces la acele informatii de pe orce PC cu o simplă parolă pentru contul tău. Adică în loc să stochezi informaţiile doar pe dispozitivol tău le stochezi şi pe un server îndepărtat din reţea si in felul acesta nu mai pierzi informatiile odată cu defectarea sau furarea dispozitivului fiindcă vei avea o copie in "cloud" pe care poţi s-o accesezi oricând.

| Razwan29 explică (pentru RecKinul):

Stiam si eu ceva, ceva, dar mi-ai mai dat niste detalii in plus, iti multumesc frumos si iti voi da fundawinking

1 răspuns: