| Ammizzu a întrebat:

Ce inseamna cookie a browser?

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Grele e google asta. http://ro.wikipedia.org/wiki/Cookie
"Un cookie HTTP sau un modul cookie este un text special, deseori codificat, trimis de un server unui navigator web și apoi trimis înapoi (nemodificat) de către navigator, de fiecare dată când accesează acel server. Cookie-urile sunt folosite pentru autentificare precum și pentru urmărirea comportamentului utilizatorilor; aplicații tipice sunt reținerea preferințelor utilizatorilor și implementarea sistemului de „coș de cumpărături"." Practic, salveaza ceva la tine in pc ca pe viitor sa te poti autentifica mai rapid, sau sa iti stie deja preferintele.

| ChrystianSandu a răspuns:

Un php care se descărca la tine in browser pentru: a retine parola (facebook) si altele. Uneori aceste cookie-uri sunt periculoase si pot sa iti fure parolele sau sa iti afle ip-ul. Recomand dezactivarea de la browser pentru primirea de cookie-uri (pe site-uri suspecte).

| suntserios a răspuns (pentru ChrystianSandu):

Total gresit.
cookie nu descarca niciun php nicaieri.

php e doar un limbaj de programare care e folosit server - side nu are legatura directa cu browserul.

cookie ul reprezinta niste date care sunt salvate de catre browser si sunt folosite in general pentru a pastra stari anterioare ale site urilor.

Nu se recomanda dezactivarea cookie urilor pentru ca e posibil sa strici functionalitatea site ului, iar IP poate sa ti l afle absolut orice server la care faci o cerere http, nu are nicio legatura cu cookie ul.

singurul lucru care l ai nimerit e ala cu parolele, dar un developer cu un pic de experienta si ceva cunostinte nu va amesteca cookie cu date de logare