| pierduta a întrebat:

Ce inseamna cutia automata la o masina? nu mai ai schimbator de viteza? Pedale ai doar doua? Cum anume functioneaza treaba in cazul acestora?

Răspuns Câştigător
| Iuli4you a răspuns:

Bineinteles ca ai schimbator, dar tu ai acces doar la 2 dintre viteze(viteza intai si marsalierul).In legatura cu pedalele ai frana si accelelratie.Treaba in cazul acestora functioneaza in felul urmator:ai luat piciorul de pe accelratie si l-ai pus pe frana, ambreaza singura si daca e envoie trece intr-o treapta de viteza mai mica). Sper ca m-am facut inteles. Funda?

1 răspuns:
| мαяdυк a răspuns:

Bai ai schibator, doar nu se baga in mansalier singura, in schimb vitezele se schimba automat si parca nu ai ambreaj, doar frana si acceleratie, nu sunt expert deci din ce stiu si eu...