| PringAloe a întrebat:

Ce inseamna inscriptia 250, 500 Mah etc de pe incarcatorul de la telefon sau oricare alt incarcator?
Inseamna cumva ca acel incarcator incarca 250, 500 etc Mah pe ora? Adica daca am o baterie de 1000 de Mah si un incarcator de 500 Mah o sa dureze 2 ore pana cand bateria o sa fie incarcata de la 0% la 100%?

7 răspunsuri:
| GouDidodino a răspuns:

Mah= miliamperi
1000 Mah = 1 A

| Frank51 a răspuns:

Miliamperi/ora, submultiplu de la Amperi/ora. Se mai poate scrie ca 10^-3 Amperi/ora.

Specificatia respectiva semnifica intensitatea curentului electric pe durata de timp. Bateria se va incarca in 2 ore.

| MagicOneT a răspuns:

Eu cred ca ai vazut pe baterie scris mAh, nu pe incarcator.

Daca e scris pe baterie semnifica sarcina electrica (capacitatea bateriei). Pe incarcator sunt specificate, de obicei, puterea (W), tensiunea (V) si intensitatea (A).

| PringAloe explică (pentru MagicOneT):

Greseala mea, scrie "output : 9VDC 250mA" deci 250mA nu Mah

| PringAloe explică:

Eu am o baterie de 7700Mah si are incarcator pe care scrie output 250mA

| MagicOneT a răspuns (pentru PringAloe):

Da, intensitatea pe care o "scoate" incarcatorul tau. 250 ma = 0, 25 A (amper).

| doctorandus a răspuns (pentru Frank51):

Constat ca ai studiat fizica la coada vacii.