| Stefan03 a întrebat:

Ce inseamna la un monitor L x A x I? Masor aici monitorul asta https://altex.ro/......ONVG245HE/ si mi se pare mult prea mare. Poate masor eu gresit.

3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Lungime x Adancime x latime
Masori "aici" unde? 24 inch...aia-i diagonala, dupa aia te iei.

| NGheorghe a răspuns:

Păi ce poate să însemne? altceva in afară de lungimea L x înălțimea  si lățimea l?!? Evident ca mai corect ar fi fost Î x L x G (înălțimea x lungimea x grosimea), dar ce importanță are literele câtă vreme nu există alte dimensiuni in afară de astea 3? apoi chiar dacă sunt acolo scrise... nu prea îți folosește, te orientezi după "diagonală" si "aspect ratio - care este raportul dintre lungime/înălțime", pe site este trecut
Diagonala (inch) 24
Aspect imagine 16:9
24inch=61cm, dacă era 16/16 -era pătrat, dacă era 16/8 atunci lungimea era dublul înălțimi, la 16/9 - i se zice "panoramic" si este aproape dublu,

| CarcotasulVesel a răspuns:

24" inseamna 61cm diagonala
unde vezi tu L x A x I?!? nu e pe link-ul tau