| Bogdan_9316 a întrebat:

Ce inseamna mai exact HTML +CC, PHP ETC...
As vrea sa invat si eu ca la un nivel de hacking.
Sau da-ti-mi un forum unde se invata?
Ce poti face daca stii html.

Dau funda! Fara alte jigniri.

Răspuns Câştigător
| PopAdrian a răspuns:

HTML e un limbaj de marcare, nu de programare. Cu HTML poti face pagini web simple, dar pentru un mai bun control al design-ului se foloseste CSS-ul, un limbaj care e in stransa legatura cu HTML-ul atunci cand lucrezi.
PHP este un limbaj de programare folosit de obicei pentru dinamismul paginilor web, deci de obicei (se poate folosi si la modul CLI) se inglobeaza in pagini.

"Hacking" cu HTML, CSS, PHP nu prea ai cum sa faci, cu limbajele astea se construiesc pagini web.

Prin "+CC" cred ca ai vrut sa zici C++ (se pronunta "si plas plas"). C++ este un limbaj de programare. Cu C++ se pot rezolva probleme abstractizate, de matematica si nu numai (aplicatiile au o gama de aplicare larga). Invatand C++ asa cum trebuie, se poate trece mai departe la C# ("si șarp"), un limbaj de programare unde se ac majoritatea aplicatiilor Windows.

HTML, CSS poti invata usor de aici http://www.w3schools.com/html/ sau aici http://tutorialehtml.com/, CSS tot de pe weschools. Pentru c++ iti recomand sa iti achizitionezi manualele de informatica (ai grija sa fie pe baza de c++) pentru clasa a 9-a, 10-a, 11-a. Exista tutoriale pe net, dar materia este extrem de multa si complicata uneori si ai nevoie de manuale sa intelegi asa cum trebuie. Php....la fel ca la c++ (poate gasesti mai greu manual).

Pentru alte intrebari, poti sa imi trimiti mesaj :) Spor!

3 răspunsuri:
| denyemy a răspuns:

Tu nu stii ce sunt, dar vrei sa faci si hacking cu ele... Le inveti la scoala unde le-am invatat toti.

| andrewdica9 a răspuns:

C++ este un program care face alte programe daca stii sa faci scripting

| PuffyÎntrebare a răspuns:

Poti invata in comunitatea TC'S. Te mai pot invata eu pe ici pe colo. Daca nu esti experimentat in IT la un nivel de 80% nu iti recomand sa incerci sa faci DdoS pentru ca risti pe propria piele daca nu te protejezi ca un hacker adevarat amenda.Bafta,sper ca te-am ajutat.