| Taty_Tatiana_1995 a întrebat:

Ce inseamna memorie RAM la telefon?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Cu cât ai mai multă memorie RAM, cu atât telefonul se va mișca mai repede (va răspunde mai repede la comenzi), și vei putea deschide mai multe aplicații și nu se va mai bloca.

Toate fișierele (melodiile, videoclipurile și pozele) din telefon nu sunt stocate de memoria RAM, ci de memoria ROM.
Memoria RAM doar va ajuta aplicațiile ca să deschidă aceste fișiere mai repede și să nu se blocheze telefonul.
(Bineînțeles că și procesorul își are partea lui de lucru în orice activitate făcută pe telefon).

| DoctorWh0 a răspuns (pentru anonimg):

NU sunt stocate in memoria ROM. Daca ar fif fost asa, atunci nu ai fi putut sa ai nimic pe acea memorie ROM, decat ceea ce este pusa pe ea in fabrica.

| PainTech a răspuns (pentru anonimg):

Melodii, videoclipuri si poze stocate in ROM?!
Si memoria flash la ce naiba mai foloseste?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E acel spatiu de memorie care tine aplicatiile/informatiile legate de aplicatiile care functioneaza la momentul respectiv

| TheRealFantasy a răspuns:

Vine de la Random Access Memory (Memorie cu Acces Aleator) şi în general (nu numai la telefoane) procesează datele (memoria) aplicaţiilor care ruleaza (principale sau in fundal) şi le stochează (cât timp aplicaţiile sunt pornite).
Odată oprite nu mai "mănâncă" RAM, ca la procesor (mare parte).
ROM (Read-Only Memory) este memoria de stocare şi diferenţa e că nu poate scrie, doar citeşte şi stochează (memoria interna din telefonul tau sau hard-disk-urile la pc-uri si laptop-uri).
Scuze dacă m-am lungit, dar e mereu confuzie între astea 2 (RAM şi ROM). happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheRealFantasy):

Cum sa nu poti scrie pe harduri? Stocheaza=scrie.
Memoria ROM e, adevarat, o memorie care poate fi doar citita. Este scrisa, totusi, o singura data de catre producator, si stocheaza uneltele de reparat si depanare a sistemul Android atat si hardware-ului. Contine test pentru memorie si alte componente, atat si setupul Android particularizat alaturi de bootloader.

| TheRealFantasy a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am spus ca nu poti scrie pe harduri, am spus ca nu scriu ele, stocheaza nu e acelasi lucru cu scrie, doar confunzi notiunile. happy
Ca sunt scrise de la producator e una, asta si cu faptul ca scrii tu cand faci modificari dar ele singure nu au acces si nu modifica/afecteaza datele in vreun fel daca tu nu le modifici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheRealFantasy):

Aaa deci scris la tine inseamna sa dai cu pixul pe disc.
Totusi chiar as vrea sa vad un hard posedat care sa faca fisierele de capul lui laughing (cap la propriu, are o bara cu cap magnetic)