| ELeenaaa a întrebat:

Ce inseamna rata de improspatare a imaginii?

Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

Mai pe scurt, înseamnă de câte ori se sting și se aprind pixelii ecranului într-o secundă.
Exemplu 100Hz, pixelii se sting și se aprind de 100 de ori pe secundă, iar cu cât frecvența este mai mare, cu atât este mai comod pentru ochi.

1 răspuns:
| hashu1985 a răspuns:

Este refresh-rate in traducere si specifica de cate ori pe secunda monitorul deseneaza imaginea care ii este oferita. O rata de reimprospatare prea mica poate cauza o palpaire a imaginii si va fi mai sesizabila pe monitoarele de dimensiuni mai mari. Multe televizoare LCD high-end suporta o rata de reimprospatare de 120Hz. Aceasta ofera o distorsiune mai mica la vizionarea filmelor inregistrate la 24 cadre pe secunda (fps) si afisate prin procedeul 3:2 pulldown. Rata de 120Hz a fost aleasa ca fiind cel mai mic multiplu comun intre 24 fps (cinema) si 30 fps (TV).