| NickPop a întrebat:

Ce inseamna sistem de operare Linux?

15 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

E un sistem de operare gratuit, folosit de doar 1.34% din populatia globului. motivul e ca nu e foarte usor de folosit.
sunt profesionisti ce il numesc "o serie de aplicatii", adica nu il considera un so.
eu cred ca ramane la alegerea fiecaruia ce so foloseste.

| AdrenalinTm a răspuns:

Esti inconjurat de LINUX si nu sti ce e laughing
am uitat sa mai zic cela lui zacase, pana si facebook google twiter amazon... cel mai puternic calculator din lume ruleaza linux telescoapele de la nasa, robotei aia mici de la nasa, smart tv...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact.

| Gabitzu246 a răspuns:

Cum este windows asa este si linux, doar ca este un sistem de operare mai simplu, il recomand doar pentru pc-urile mai slabe.

| Zacase a răspuns (pentru Gabitzu246):

Linux sistem de operare simplu? Si tu il recomanzi pe pc-uri mai slabe? Inseamna ca hanar n-ai ce e ala linux...

| AdrenalinTm a răspuns (pentru Zacase):

Linuxul foloseste mai putine resurse decat windows sau altceva si nu are o tona de procese ascunse cum are windowsul laughing, e mai bine conturat si POATE FI FOLOSIT PE SISTEME mai slabe pentru ca o sa mearga bine trebuie sa fi atent doar la 32/64 biti. linux e mult mai mult de cat crezi tu ei fac softuri pana si pentru electrocasnice, aparatele alea de de compostat bilete pe langa ca mai face si OS(Apple) si androidul)... nu se rezuma doar la sisteme de operare pentru PC laptop tablete...

| AdrenalinTm a răspuns (pentru Zacase):

Https://www.youtube.com/watch?v=yVpbFMhOAwE
asa sa nu ziceti ca vorbesc degeaba :))

| Zacase a răspuns (pentru AdrenalinTm):

De acord ca foloseste mai putine resurse, dar dupa logica mea, daca nu investesti intr-un pc sa fie cat de cat performant, si il folosesti doar pentru internet si alte d-astea, n-ai ce cauta cu linux. Utlizatorul mediocru nu cred ca s-ar descurca asa usor, btw asta e parerea mea...

| AdrenalinTm a răspuns (pentru Zacase):

Eu folosesc kalilinux pe un laptop mic pricajit Asus eepc singura chestie ce le-am schimbat il el au fost placa de retea wireles si am inlocuit hdd cu un ssd, are procesor atom si 2 gb ram.SI ISI FACE TREABA perfect, daca ai un laptop care l-ai cumparat de vreo 4-5, si nu vrei sa il vinzi, pui linux pe el si se descurca inca 5 ani mai cate o imbunatarie si aia e
pai este linux pentru incepatori,linux mind,voyager, manjaro, zorin os, si chiar si ubuntu.SI SA STI CA MEDIOCRU AM INCEPUT SI EU laughing de fapt cumparasem un laptop si avea instalat linux ubunt preinstalat, si eu habar nu aveam de ce nu apare WELCOME cand il aprind ca la windows laughingasa de mediocru eram si linux poate vedea windows dar windows nu recunoaste linux (daca instalezi in dual boot)

| AdrenalinTm a răspuns (pentru AdrenalinTm):

A si linux pur si simplu nu e facut pentru jocuri laughingWINE ala e ca si degeaba (ca si cum ai incerca sa joci gta5 pe o masina virtuala - oralce. wmwere)

| Zacase a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Meh, am un laptop din 2007 pe care il chinui cu w7, ciudat e ca are doar 1 gb ram, iar windows-ul mai e si 64bit, e o minune cum de merge fluent pe internet....sau ca porneste. As fi vrut sa-l trec pe linux sa-i usurez soarta, dar deocamdata sta taica-miu pe el, si ma cheama uneori ca nu stie sa schimbe numele la foldere asa ca nu ma risc.
Actualul iar as fi sa fie powered by linux, dar are probleme de compatibilitate la drivere... Nu apare oare ubuntu windows sa impacam toate partile?

| AdrenalinTm a răspuns (pentru Zacase):

Baza de date cu driverele pentru windows 7 8 10 e aceeasi cu cea si de la linux.si daca nu linuxu are o aplicatie Wine poate rula orce driver program joc pacalind sistemul ca si cum ar fi windows

| Gabitzu246 a răspuns (pentru Zacase):

Ce studii ai ca sa ai parerea asta? baiatul a vrut sa stie care este diferenta dintre windows si linux iar eu i-am spus asa in general cam care este ca sa inteleaga, iar linux este si va ramane un sistem de operare gratuit

| thezbx a răspuns:

Avea o vorba un prof de-al meu de la faculta in legatura cu linux: "daca ii se scoala unuia de la windows ca vrea sa stearga chesii de prin calculatoarele oamenilor, le sterge. folositi linux sa nu vi se intample asa ceva." laughing