| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna viteza de scriere si viteza de citire la un card de memorie? Care e diferenta dintre ele?

5 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Fix ce inseamna, aia inseamna. Viteza cu care se scriu/citesc datele de pe card. Aia mai mare minus aia mai mica egal diferenta.

| SilviaDulcik a răspuns:

Viteza de scriere = viteza cu care copii fisierele de pe hard disk (sau alt dispozitiv de stocare) pe stick/cad de memorie

Viteza de citire = Viteza cu care copii de pe stick/card de memorie pe hard disk (sau pe alt dispozitiv de stocare)

De obicei viteza de citire este mai mare fata de ceea de scriere.
(De pe stick/card pe altceva, copii mai rapid decat copii de pe altceva pe stick/card)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Viteza de citire e viteza cu care deschide cardul un fisier? Adica daca am un card clasa 10 cu viteza de citire 45 mb/s o sa-mi ruleze videoclipuri full hd bine, fara erori?

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai ia vezi daca iti ruleaza si nu-ti mai pune intrebari!

| erichlemny a răspuns:

Viteza de scriere - cat timp ii ia cardului sa copie (sa zicem) o poza din PC pe el
Viteza de citire - cat timp ii ia sa drschida o poza de PE card