| Gurgiu a întrebat:

Ce insemna dacă un telefon este codat pe Vodafone?

6 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Inseamna ca a fost cumparat cu pret promotional de la Vodafone
si nu merge decat cu, sim luat de la Vodafone

insa daca e luat pe bune, si a fost platit complet abonamentul, dupa perioada contractuala (care de obicei e de, 1-2 ani de la cumpararea telefonului), titularul contractului (si practic posesorul telefonului) se poate duce la Vodafone si cere sa fie deblocat, LUCRU LA CARE ARE DREPTUL PRIN LEGE!

daca asta nu se aplica, atunci la un service GSM ti-l deblocheaza, pentru un pret destul de mic (50lei)

| ÄndrëÿCoolZ a răspuns:

Ca telefonul poate folosi doar cartela de la reteaua Vodafone, nu merge sa suni sau sa folosesti net de la alte retele!

| aalexutza35 a răspuns:

Poti folosi doar cartele Vodafone

| Alin78932 a răspuns:

Adică poți ca în acel telefon să pui doar cartelă de Vodafone. Poti să îl mergi să îl decodezi cu vreo 50 de lei cred

| Gurgiu explică (pentru Alin78932):

Si imi cere vreun cod cand pornesc telefonul?

| CM7YRE a răspuns (pentru Gurgiu):

Logic ca-ti cere un cod. Bagi alta cartela, bagi codul (primit de la un service sau niste persoane ce se ocupa cu asa ceva). Fiecare "cod" e particularizat, daca te apuci sa bagi "la intamplare" si-l gresesti, poti spune "adio deblocare". Ai voie doar la cateva incercari (nr limitat).