| RayKzor51 a întrebat:

Ce laptop de birou si pentru scoala mi-ati recomanda de 1000-1200 lei?
desigur, unul suficient de bun incat sa lucrez pe el

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Recent am cumparat pentru o ruda un laptop ASUS seria X415, la pret de cca. 1100 lei. Procesor I3, ssd 250Gb, memorie RAM 4Gb, camera video si mirofon incorporat. Fara sistem de operare instalat.
M-a surprins foarte placut, cand am instalat pe el Linux Mint ultima vrsiune (20), a functionat rapid si fara probleme atat pe internet (wi-fi), cat si programele instalate cu pachetul (Office, redare poze, media etc,).
E un laptop usor, tastatura iluminata, consum de curent mic, iar cu un mouse extern (am pus wireless) e placere sa lucrezi cu el.

| sierra1 a răspuns:

De banii ăștia nu e suficient de bun e mai degrabă slăbuț-de-tot. Dar la eMAG (de ex) găsești și in banii ăștia și in vreo 2000 (la banii ăia ai marfă ce te ține la școală, tot liceul)

| mihai69 a răspuns:

Unul refurbished, de la o firmă care oferă și garanție.
În banii ăștia, găsești un i5 cu o configurație decentă.

| NLS a răspuns:

In 1200 RON ar trebui sa gasesti un laptop refurbished cu

+++ Intel i5 (mai nou de generatia a 3-a).
Am 2 laptopuri in casa cu 3360M si pot spune ca e un procesor decent pentru office, filme (dar 4K se cam chinuie).

3360M are doar 2 nuclee, daca se poate, cauta un procesor cu 4 nuclee, si atunci chiar nu vei simti ca e slab.
Frecventa de baza sa fie peste 2. 5GHz.
(nu te uita la procesoare care au Y sau U in coada.
Pot avea U doar daca sunt din seriile noi (mai noi de generatia a 7-a), sau daca sunt Ryzen-uri de la AMD )

+++ Deasemenea, uita-te ca laptopul sa aiba 2x4GB RAM, adica 8GB in total, 4GB e insuficient pentru ziua de azi.
Si sa indice ca suporta 16 GB in total.

+++ Sa aiba SSD (in loc de HDD), minim 250-256GB (120 GB sunt insuficienti chiar si pentru sistemul de operare)

+++ Un ecran de 15.6 inch, cu rezolutie 1920x1080.

+++ Branduri OK: DELL, HP, Lenovo, Fujitsu, MSI, ASUS.

| ReddY25 a răspuns:

Dell,HP,Lenovo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://altex.ro/......2V7002KRM/