| djsjs a întrebat:

Ce laptop este mai bun? : AMD A4-5100 APU with Radeon, 1.55 GHz, 4 GB Ram sau Intel Core i7-2620M CPU @ 2. 70GHz si 4GB ram. (Nu joc jocuri pe el in afara de Minecraft & CS:GO si ma mai uit din cand in cand pe YT.

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Sunt mai asemanatoare decat crezi, atat ca procesor, cat si grafica.

AMD-ul e o arhitectura mai avansata (28nm fata de 32 la Intel, deci in teorie consuma mai putina electricitate si e mai rece).

Cu toate acestea, as lua Intel-ul, daca ma intrebi pe mine.

Intel-ul are doar 2 nuclee la 2. 7GHz, insa ating 3200MHz ambele, sau 3400 in single.

AMD are 4 nuclee la 1.55 GHz, si nu are Turbo (sau orice alt echivalent pntru Hyper-Threading).

Chipurile video sunt foarte asemanatoare per total, dar deloc cand despici firul in 4.

M-am jucat mai mult de 1 an Diablo 3 in conditii decente cu integrata HD3000, varianta de desktop.
Desigur ca in cazul de fata e vorba de un laptop, deci nu putem pune egal intre HD3000 desktop, si varianta ei Mobile, integrata in produsul pe care vrei tu sa-l cumperi.
Dar HD3000 Mobile e oarecum la egalitate cu HD 8330 de la AMD.

Pentru a stoarce fiecare strop de putere din procesorul acela, pune Windows 7 Home Premium x64.
E arhisuficient pentru utilizatorul obisnuit.
Proffesional sau Ultimate nu aduc nimic in plus pentru tine, decat dezavantaje (o multime de chestii pe care tu nu le vei folosi niciodata, dar care se incarca in RAM si consuma resurse.
Se pot dezactiva toate din Servicii, insa... instalezi un Ultimate sa il transformi din nou in Home Premium?)