| împreunăfacembine a întrebat:

Ce laptop imi recomandati pana in 2000 de lei? Il voi folosi prntru proiecte, job, facultate. Am nevoie de program precum suita Microsoft (Word, Excel, PowerPoint, etc) si programe pentru conferințe video precum Zoom, Microsoft Teams, etc). Poate il voi folosi si pentru filme, dar in special pentru ceea ce am menționat mai sus.

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Am gasit asta:
https://www.pcgarage.ro/......a-la-2050/
Avantajul principal e ca are procesor AMD R5 cu 4 nuclee ( cam cum e i5 de la Intel). E super ok pentru ce ai tu nevoie si chiar si pentru light gaming sau light video edeting. Bafta!

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Https://www.pcgarage.ro/......sh-silver/

Acesta ar fi cea mai buna alegere in 2000 RON.
Are si procesor decent, si video integrat decent.
Nu duce jocuri, insa in rest, tot ce vrei.

4 nuclee, frecventa de baza 2, 1 GHz,
frecventa maxima 3. 7GHz
La AMD frecventa de boost (maxima) e sustinuta pe perioade mai lungi decat la Intel (atunci cand e nevoie, desigur).

Placa video integrata e mai puternica decat in orice Intel, doar grafica din 1135G7 si 1165G7 se apropie usor de ea.
(Procesoarele astea 2 de la Intel le gasesti in laptopuri de 3000 RON+)

******
Ma uit imediat si la concurenta si editez postul daca gasesc ceva relevant.

ALTEX:
procesor interesant, putin mai bun decat cel din laptopul de dinainte, insa vine doar cu 4GB RAM, nu merita investitia.
Daca mai adaugi, iesi mai scump
https://altex.ro/......1W4007NRM/

****
pe eMag aceasta e cea mai buna alegere in 2000 RON
https://www.emag.ro/......D0CLNNMBM/

Pe care l-as lua eu?
Probabil pe acesta, sau daca nu, pe primul, de pe PcGarage.

| gabicoo a răspuns:

Așteaptă Black Friday!
Atunci vei găsi ceva decent la banii ăștia! Acum la 2000 lei găsești doar "petarde"!

Iar ca brand ori HP preferatul meu, ori Dell. Restul...
N. B. Vezi să aibă radiator din ăla gros de cupru!

| flixbuster a răspuns:

Laptop HP 15.6" 250 G8, FHD, Procesor Intel® Core™ i3-1005G1 (4M Cache, up to 3.40 GHz), 8GB DDR4, 512GB SSD, GeForce MX130 2GB, Free DOS, Asteroid Silver

https://www.pcgarage.ro/......oid-silver

L-am recomandat tot unui student, l-a cumparat, i-am instalat Windows si Office si se misca foarte bine. Are si o placa video dedicata cu performante decente care te ajuta sigur la filme si poate si ceva joculete dar nu prea pretentioase.

| flixbuster a răspuns:

Ai mai primit o recomandare de pe PCGarage, un HP G7 cu procesor Ryzen 5 5300U si 256 GB SSD.

Cel recomandat de mine are procesor mai bun si 512 GB SSD.

Comparatia celor doua procesoare:

https://cpu.userbenchmark.com/......8vsm760067

| Xpressurself a răspuns:

Gasesti laptopuri performante cu gramada la bani de nimic la orice magazine unde au lapropuri second si unde fac si reparatii. Doar sa cauti un pic. Nu iti trebuie 2000 de lei, maxim 6-700 lei. Daca faci editare video/audio/foto etc. e altceva. Dar costa peste 1000 euro.

| Xpressurself a răspuns (pentru Xpressurself):

Incearca si la amaneturi.