| GabyDany a întrebat:

Ce laptop îmi recomandați pentru programare?
Buget: 5.000 de lei

M-as gândi sa achiziționez un MacBook.
Ce părere aveți?

Răspuns Câştigător
| Bogdan70001 a răspuns:

Lasa-ma sa ghicesc, acum ai vrea sa incepi sa inveti programare, nu? laughing

Uite, pentru programare nu-ti trebuie nici un PC de 2.000 lei.
Eu ti-as sugera sa mergi pe un notebook relativ ieftin, DAR pe care sa ai Linux. Programare adevarata nu poti sa faci pe Windows te asigur

Acum, daca vrei sa te si joci pe el jocuri care necesaita putere multa MacBook-ul ar fi de asemenea o alternativa buna, pentru ca poate fi folosit si pentru gaming, este si folosit de programatori (datorita faptului ca ambele au la baza UNIX), dar chiar si asa unii programatori aleg sa instaleze pe MacOS o masina virtuala cu o distributie de linux instalata. Oricum dupa cum am zis multi programatori merg oricum pe distributii de Linux (o sa-ti las mai jos cateva variante foarte cunoscute)

* Daca esti interesat doar de functionalitate si nu neaparat de aspect (apropo astea sunt si cele mai folosite de programatori)
- Debian
- Ubuntu
- ParrotOS Am sarit distributiile independente (in afara
de CentOS care este des folosit)
- CentOS
- PuppyLinux

* Daca te intereseaza si aspectul
- DeepinOS
- FerenOS

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru programare iti poti lua un laptop SH cu 500 lei, folosit cu Linux.
Din diferenta de 4500 lei iti poti lua bere pentru intreaga durata al facultatii. big grin

| cosmin1324 a răspuns (pentru Bula):

La programare da, dar daca mai folosesti si altceva(randare 3D, autocad) nu iti face fata un laptop de 500 de lei

| Bula a răspuns (pentru cosmin1324):

Intrebarea a fost pentru PROGRAMARE.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru programare nu ai nevoie de laptop uri de 5000 ron si nicidecum de mac.

| Bizon95 a răspuns:

Pentru programare nu iti trebuie un laptop scump
cu 5mii de lei iti iei un laptop de gaming
TOTUSI!
daca banii aia nu te stramtoreaza deloc, atunci da, MAC-urile sunt foarte folosite de programatori, nu prea am inteles foarte exact de ce, singura chestie care e pe un MAC si nu e pe restul este xcode, care e singura solutie existenta sa faci aplicatii pentru produsele Apple (adica mac-uri, iphone, ipad, Apple watch, etc.)

magaria e alta, si anume ca nu gasesc acum nici unul la 5mii de lei si asta cu tot cu black friday:
https://www.emag.ro/......ricedesc/c
iar un air nu prea merita, are ecranul prea mic (13") si platesti o tona numai pentru faptul ca e super-miniaturizat si super usor

| sayWhaaat a răspuns:

Pentru programare gasesti ce-ti trebuie pana in 3000 de lei, la 5000 deja intri bine in domeniul gaming.

| Cristi4u90 a răspuns:

Salut, sincer depinde de tine pe ce sistem de operare te regăsești cel mai bine
Ai variante intre Windows, Apple și de ce nu Ubuntu/Linux în ceea ce privește laptopul consider ca nu iți trebuie neapărat un MacBook, de exemplu acest mac:
https://bit.ly/2rQI96k
costa aproape 4100 Ron si in el are doar un i5 Broadwell, 8 GB ram si SSD de 128GB
pe cand la 4500 Ron ai posibilitatea sa iți ei un laptop cu componente mult mai moderne și care vi folosit inclusiv pentru gaming și editare photo/video
vorbim de un i7 cu 512 GB SSD, placa video GTX 1650 @4GB
https://bit.ly/2OhCNIS

Sper sa iți fie de folos