| ema2396 a întrebat:

Ce laptop sa imi iau?

Am un buget restrans si imi trebuie pentru development software. Ma gandeam la Lenovo Ideea 330 sau Asus Vivobook 15 X542UF

23 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

As merge pe Lenovo - HD si SSD

| ema2396 explică (pentru sierra1):

Nu are SSD asta, nu prea gasesti SSD de dimensiune acceptabila la pret accesibil si bun si din alte puncte de vedere. Am pus link cu produsele de care ziceam

| sierra1 a răspuns (pentru ema2396):

Ia uită-te mai atent:
Laptop Lenovo IdeaPad 330-15IKB cu procesor Intel® Core™ i5-7200U pana la 3.10 GHz, Kaby Lake, 15.6", Full HD, 8GB, 1TB + 128GB SSD

https://m.emag.ro/......DD6MYSBBM/

deci ESTE si cu SSD?

| ema2396 explică (pentru sierra1):

Nu intelegi, eu am zis cu specificatiile care le aveau si restul. ce mi-ai dat tu are i5, ceea ce nu e neaparat o problema mare, dar la cache nu sta prea bine.

| NLS a răspuns (pentru ema2396):

Ce programe vei folosi mai exact, si ce vei face cu laptopul in afara de programare?
Asa iti dai seama daca ai nevoie ACUM de SSD sau mai poate astepta.
Pentru programare ai nevoie in primul rand de procesor puternic, si
i5-ul recomandat de sierra nu te prea ajuta (pe perioada indelungata), are doar 2 nuclee la frecventa mai mica.

| ema2396 explică (pentru NLS):

Visual Studio, Pycharm + altele de la Jet Brains, am licenta cu procesare de imagini si posibil altele. Inca nu stiu ce o sa imi mai ceara pe la facultate.
Ma ganeam la
https://www.flax.ro/......005-253419

sau

https://www.pcgarage.ro/......iron-gray/

Ma tenta mai mult Asus, ca are bateria mai buna daca ma iau dupa specificatii.

In afara de ce codez la facultate stau mai mult pe internet, uneori mai descarc filme. Jocuri nu prea joc in timpul facultatii, mai mult in vacante.

| NLS a răspuns (pentru ema2396):

Nu am auzit de site-ul asta, dar eu as risca.
De obice daca ai grija de el, daca e sa se strice, se duce dupa garantie, asa ca nu mai conteaza atat de mult.
Laptopul e acelasi cu cel de mai sus.

Fara SSD intra cu cateva secunde mai incet in Windows si vei auzi acele zgomote specifice HDD-urilor (eu sunt invatat cu zgomotul respectiv, pur si simplu nu il mai aud), dar cam asta e singura diferenta... daca nu te joci cine stie ce jocuri pretentioase sau nu faci editare video, proiectare... sau design in 3DSMAx, etc

| sierra1 a răspuns (pentru ema2396):

Baftă in căutare - dacă cache-ul te deranjează te descurci tu cumva

| ema2396 explică (pentru NLS):

La care dintre site-rui te referi?
Acel Asus e si pe Pcagarge, dar la 2800, insa ar fi cam dificil sa mai scot inca 200 din buzunar

| ema2396 explică (pentru sierra1):

Faza e ca SSD pot sa imi pun dupa, un procesor e mai scump...

| sierra1 a răspuns (pentru ema2396):

Ești cel puțin contradictorie:
- zici "Ma gandeam la Lenovo Ideea 330" apoi
- zici că "Nu are SSD asta" și eu îți arăt că are apoi
- zici că are "la cache nu sta prea bine"
Întâi lămurește-te pe tine ce vrei și de câți bani. Eu te mai deranjez

| NLS a răspuns (pentru ema2396):

Flax...
nu e un retailer cunoscut, dar asta pentru ca probabil activeaza doar in Targoviste, cam cum sunt cele 2-3 "magazine de calculatoare" din Sibiu.

Si eu as alege Asus-ul, nu doar pentru baterie...

| ema2396 explică (pentru NLS):

Ce mai are in plus? sau se descurca mai bine pe termen lung?

| NLS a răspuns (pentru ema2396):

Am scris mai sus...

--ASUS-ul vine in plus cu inca un slot de RAM (poate vrei sa extinzi memoria pe viitor),
--ai in plus un USB 2.0
--si o placa video MARGINAL mai buna decat acel Radeon 530 de pe Lenovo.

Ca bonus, banuiesc ca si sunetul e mai calitativ, am mai auzit un laptop cu tehnologie SonicMaster (dar nu stiu ce fel de chip de sunet are acel Lenovo, s-ar putea sa sune la fel...)

| ema2396 explică (pentru sierra1):

Nu sunt contradictorie. Prioritatea era procesorul deoarece cand mai strang niste bani imi e mai usor sa ii schimb SSD-ul, decat sa ii schimb procesorul, pentru ca e mai scump. Nu am zis ca nu e mai bun un SSD.

| ema2396 explică (pentru NLS):

Ok, multumesc. Mai vazusem un Lenovo cu i5 si 500gb SSD, dar cred ca e mai bine sa imi iau Asus-ul si sa ii dau un upgrade la SSD cand mai am niste bani.

| NLS a răspuns:

Pune linkuri cu modelele exacte, sub un anumit model se pot ascunde mai multe variatiuni de hardware (de exemplu un HDD mai mare, sau mai mult RAM)

| NLS a răspuns (pentru ema2396):

Eu as lua ASUS.
Desi Lenovo ca brand tot cam pe acolo e, la fel HP si Dell.

Asus acum vreo 10 ani (prin 2009 si-a luat o amica laptop de la ei) nu ofereau actualizari pentru drivere, si trebuia sa te chinui sa cauti versiuni noi pe site-ul producatorului respectivei componente.
Acum e ceva mai bine.

ASUS-ul vine in plus cu inca un slot de RAM (poate vrei sa extinzi memoria pe viitor),
ai in plus un USB 2.0
si o placa video MARGINAL mai buna decat acel Radeon 530 de pe Lenovo.
Ca bonus, banuiesc ca si sunetul e mai calitativ, am mai auzit un laptop cu tehnologie SonicMaster.

Pentru ce imi fac putin griji e procesorul. amandurora.
Esti sigura ca doresti sa cheltuiesti 2700 ron pe un procesor de 1. 8GHz?

Eu am pe laptop un dual core la 2.8 si mi se pare putin... pentru lucru.
(Pentru filme si net e overkill- desigur)

| ema2396 explică (pentru NLS):

E de 4ghz. Aia e valoarea minima.

| MadalinG99 a răspuns:

Lenovo, sunt destul de ok. Ar fi ok chiar sa pui un link cu ele.

| ema2396 explică (pentru MadalinG99):

Am pus, vezi ca am raspuns cuiva si am dat link

| GabiLeonte2 a răspuns:

Anul acesta am avut 2 intamplari geniale cu Lenovo... Am cautat juma de an drivare pentru unu. Iar acum recent am reinstalat windows ul. Iar la primul shutdown a cedat tot... deci Asus