| ShadowLoleris a întrebat:

Ce legatura este intr-un sistem de operare gen Desktop, si unul Server? Ce legatura are?

Răspuns Câştigător
| Ensiferum a răspuns:

Sistemele de operare server sunt mult mai complexe in Networking si HTML si mai sarace in multimedia fata de sistemele de operare desktop.

| suntserios a răspuns (pentru Ensiferum):

Ai scos-o din putul gandirii si omul a luat pe bune prostiile pe care le ai debitat. Ce rahat inseamna pentru tine ca un sistem de operare e complex in Html? Stii macar ce e html ul?

| JackR a răspuns (pentru suntserios):

Alt "wannabe", care a citit doua articole si crede ca stie cu ce se manaca sistemele de operare!

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Cred ca serverul nu este departe de un workstation.
https://www.brandcomputers.ro/......diferente/

| NLS a răspuns:

Un OS de tip server gestioneaza in mod diferit resursele, dand prioritate serviciilor din background.
Os-urile de tip Client aloca majoritatea resurselor pentru procesele si aplicatiile active.

Un OS de tip Server poate adresa mult mai multa memorie RAM, si foloseste resursele mai eficient. In speta, procesorul.

In afara de asta, ofera suport pentru 2 sau mai multe procesoare fizice.

Numarul de Network Connections poate fi (mult) mai mare de 10.

Exista servicii care ruleaza doar pe versiunile Server. (DNS, DHCP, Active Directory, VPN, Print Server).

Si la fel, programe: SQL Server Enterprise Edition, Microsoft Office Sharepoint Server

Un OS de tip Server ofera functii de virtualizare mai avansate, precum si control/monitorizare absolut/a al/a statiilor Client.

| JackR a răspuns:

Sa incerc sa fac un rezumat al unei discutii lungi:
Sistemele de operare pentru servere sunt proiectate pentru a asigura accesul simultan la informatie si continut executabil pentru unui numar mare de utilizatori simultan. Ca urmare pot accesa o cantitate mare de memorie RAM, beneficiaza de management extins al resurselor hardware si a conexiunilor si sunt optimizate pentru lucrul in mod distribuit ("over network execution"), in detrimentul lucrului la nivel local ("local execution").
Sistemele de operare desktop sunt gandite sa ofere un mediu de executie optim pentru aplicatiile client, ofera acces rapid la resurse Web, continut digital (multimedia, video, audio, fotografii etc.) sau tipuri de conexiuni (wired, wireless, bluetooth).
Legatura dintre ele se realizeaza prin asa numitele "domenii". Server-ul gazduieste un domeniu si desktop-ul este un membru (client) al acelui domeniu, utilizand resursele si informatia oferita de server, in comun si simultan cu ceilalti mebrii ai domeniului.