| anonim_4396 a întrebat:

Ce limbaje de programare sunt folosite de obicei pentru a crea site-uri? Nu site-uri complicate ca YouTube, Facebook, Google, site-uri precum digisport.ro, stirileprotv.ro, emag.ro etc.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ohoho si inca cat de complicat e emagul inca.

Nu conteaza cat de complicat e site ul, php si javascript sunt principalele limbaje de programare care se folosesc la crearea de site uri. La care se adauga limbajele de scripting precum html si css pentru a implementa designul.

Pe urma in spate pe partea de procesare de server cine stie ce se foloseste, poate fi python, poate fi C/C++, poate fi java etc etc

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu stiu ce e complicat la site ul Apple sau Samsung... dar fie cum zici tu

| NotNamed a răspuns:

HTML, CSS, JavaScript, PHP si câteva software framework.uri

| Flavyy124 a răspuns:

HTML, CSS, JavaScript, PHP
html=structura in sine(corpul siteului)
css=stilul, culori, forme etc
jvsc= dinamica, animezi situatia
si alte mici utilitare... invata html. e super easy