| ReHo a întrebat:

Ce masurari sunt reprezentate?
a)lungimea b)timpul c)temperatura

3 răspunsuri:
| denisTiky a răspuns:

D) nu stiu

| varsanofie a răspuns:

Instrumente de măsură?
Instrumente de măsură termice, care măsoară mărimi termice:
c) temperatură (termometrul)

Bula
| Bula a răspuns:

Fiecare se poate masura chiar cu mai multe dispozitive si se poate reprezenta in mai multe forme,
a. lungimea - metrii (m) si se poate masura cu rigla, rola, laser, "ceas" de kilometraj etc.
b. timpul - secunde (s) se poate masura cu ceas mecanic, electronic etc.
c. temperatura - grade Celsius (C) sau Farenheit (F) se poate masura prin termometre mecanice sau electronice

Fiecare masura (si valorile) se poate reprezenta atat numeric (prin cifre), cat si analogic (prin aratatoare) si pot fi desenate si sub forma grafica.