| Sandu13 a întrebat:

Ce micro sd card este mai bun?
Viteza de citire și de stocare și care este limita de citire la un micro sd card

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Pentru Class 6, viteza minima de scriere e 6 MB/s...

pentru Class 10, viteza minima de scriere e 10MB/s

clasa UHS-I U1 = viteza minima garantata de producator e > 10MB/s iar viteza maxima obtinuta in teste a fost de 104 MB/s.

clasa UHS-I U3 = viteza minima garantata de producator e > 30MB/s
iar viteza maxima obtinuta in teste a fost de 312 MB/s.

Vitezele minime pentru UHS-II U1 si pentru UHS-II U3 sunt 60MB/s respectiv 90MB/s din ce am vazut pe etichetele produselor cu aceste insemne.

Pe produsele UHS-II U1 o sa vezi suplimentar un V60,
iar pe cele UHS-II U3 apare V90.
E un standard paralel, si de aici rationamentul de mai sus.
Ca un fel de backward compatibility, o sa vezi si
V30 pe cele UHS-I U3
si
V10 pe cele UHS-I U1

Standardul UHS (Ultra High Speed) completeaza standardul initial pentru Class 10, prin specificarea vitezei teoretice maxime absolute (104 respectiv 312MB/s pentru U1 si U3)

Pentru a filma 4K e recomandat sa ai minim un UHS-I U3 (deci minim 30Mb/s la scriere).

In realitate, mai ales la produsele de calitate slaba (Hama, Intenso, etc), viteza va cobori si sub valorile minime de mai sus, pe perioade scurte de timp, insa media (vitezei) pentru cantitatea de date pe care tu o copiezi va fi mereu deasupra acestei valori minime (daca produsul nu e un fake).

4 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Producatorul: Samsung, Kingston
eu nu mi-as lua altceva, orice flash (microsd, usb, orice format) se poate strica fara motiv

| NLS a răspuns:

In primul rand uită-te ce standard suporta dispozitivul tău.
Class 10, sau mai noile
UHS I U1 sau UHS I U3...
Exista și UHS II U3, dar sunt extrem de scumpe.

Ca producători : Samsung, Sony, PNY, Verbatim, Lexar.

| Sandu13 explică (pentru NLS):

Și viteza de scriere care este?

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Insa cum spuneam, e important sa verifici la producator daca telefonul sau camera ta foto suporta cel mai nou si mai rapid standard (la UHS-II ma refer).
De multe ori o sa ai surprize neplacute cu produsele mainstream.