| Ovidiu a întrebat:

Ce parere aveti? care este mai bun: un HDD extern cu alimentare de la priza sau unu cu alimentare din calculator. din cate am inteles este mai bun unu cu alimentare de la priza. un hdd are nevoie de mai multa putere si de aceea este mai buna alimentarea separata. tensiunea de la usb este pe undeva pe la 5 volti iar de la priza pe undeva pe la 12 V deci e mai bun ala cu 12 V(putere mai mare). acum vreau si parerea voastra.

Răspuns Câştigător
| dorikut a răspuns:

Acum depinde si de Hard-Disk si de ce vrei sa faci cu el:

In cazul in care ai nevoie de portabilitate alegi un HDD cu alimentare pe USB, care chiar daca nu are cine stie ce viteza iti ofera libertatea de al folosi exact ca pe un memory stick (legandu-l la laptop in timp ce mergi cu masina sau oricand nu ai o sursa de curent alternativ disponibila).

Arhitectura de HDD cu alimentare separata permite dezvoltatorilor de hardware sa creeze Hard-Disk-uri mai puternice, insa as putea spune ca toate modele cu alimentare la priza au parte de acest plus de performanta - am vazut HDD-uri cu alimentare separata si dimensiuni considerabile care insa nu se miscau deloc mai bine decat cele de dimensiunea unui sandwich si conectare rapida.

Alegerea de a cumpara un anumit tip de dispozitiv iti apartine.

Succes! happy

1 răspuns:
| dorikut a răspuns:

In raspunsul de mai sus vroiam sa spun ca nu toate HDD-urile cu alimentare separata au si o performanta crescuta, dar am omis cuvantul de negatie ("nu").