| Annddrreei a întrebat:

Ce părere aveți de Asus M515 BQ397 MXM?
AMD Ryzen 7 5700U de 1.8 GHz, 16 Gb RAM DDR4, SSD de 512 Gb, ecran LED de 15.6.
Fata de alte laptopuri similare, acesta costa pana in 3000 de lei și sunt curios de ce? Având in vedere ca un Ryzen 7 cu 16 Gb de RAM se apropie de 4000 de lei.

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Pentru ca e Asus care fabrica foarte mult si, de cele mai multe ori, prost. A naibii de prost. Nu zic din auzite, am laptop Asus, am vazut si destule laptopuri ale altora, tot Asus.

| NLS a răspuns:

Acesta are R7, dar e varianta economica, cu U in coada.
Nu e la fel de capabil precum cel cu H in denumire, de acolo si pretul.
Personal nu gasesc nici o intrebuintare pentru un astfel de laptop, procesorul e prea slab oricum pentru chestii serioase, si din descrierea ta lipseste placa video dedicata...
Iar pentru office si utilizare de zi cu zi, e ok doar daca folosesti programe multithreading pentru care conteaza numarul nucleelor si mai putin frecventa (Keyshot, partial si Photoshop) sau vrei sa deschizi multe programe uzuale concomitent.
In orice alt scenariu ar fi suficient un i5 din aceeasi clasa.

| Annddrreei explică (pentru NLS):

Placa video este integrată și are 8 nuclee. Intenționez sa îl folosesc pentru munca in office și ca laptop personal…dar caut ceva mai "trainic" care sa tina vreo 5 ani măcar.