Apache
| Apache a întrebat:

Ce parere aveti de configuratia asta pentru un pc de gaming?

Placa de baza Gigabyte Z77-DS3H, socket 1155

Procesor Intel® CoreTM i5-3470 3200MHz, IvyBridge, 6MB, socket 1155, Box

Placa video Sapphire ATI Radeon HD 7850 OC, 2048MB, GDDR5, 256bit, HDMI, PCI-E, DVI

HDD Western Digital Blue, 1TB, 64MB, 7200rpm, SATA 3

Memorie Kingston 4GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM HyperX Blu, 2x total 8gb

DVD Writer LG GH24NS95 24x, SATA, Negru, Bulk

Carcasa Floston Genesis ATX, Midi Tower,

Sursa Inter-Tech Energon 650 w

Plusuri? Minusuri? La 3200 de lei isi face banii?

41 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Ai pus o sursa pocnitoare, placa de baza chipset Z77, care perimte overclock, dar procesor neoverclockabil, carcasa e de tot rasul. uite aici o configuratie, http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/653064/ cu placa video mult peste placa pusa de tine se apropie de HD 7950 (are de fapt acelasi nucleu, se numeste TAHITI). Daca vrei sa vorbim mai pe larg, id mess sprintaroiuflorin si iti dau acolo si un cod voucher de 1% reducere, na, mai scazi vreo 30RON la comanda, ceea ce e ok.

| florin1979 a răspuns:

La placa video, primesti si 2 jocuri gratuite, le joci online la multiplayer big grin te astept pe mess, poate mai revizuim un pic la sistem. na, daca vrei, daca nu, cumpara ce doresti tongue

| Apache explică (pentru florin1979):

Deocamdata cer pareri, configuratia asta de ex. mi-a fost recomandata de un prieten.
Oricum nu bat in cuie componentele.

| Apache explică (pentru florin1979):

Dar mersi de recomandare.

| WalterWhite a răspuns:

Foarte performant parerea mea, procesor i5, video DDR5, 1Tb, mi se pare foarte bun desi ti-as recomanda optional inca 2 Gb memorie(rami)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aoleu, Apache, tati, ce raspunsuri ai strans aici! laughing

Trebuia sa fi dat si tu niste link-uri...la aceste componente. Pana acum suna bine...si scuuuump. Ai bani! rolling on the floor

| Apache explică (pentru anonim_4396):

La ce noroc am...

Baremi am aflat in mare ce vroiam

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apache):

Mie doar mi s-a reconfirmat ca TPU e de tot rasul. Dar e bine ca prin invalmaseala de aici ai obtinut si ce doreai sa stii big grin

| Violente a răspuns:

Cu înca 4 GB în plus este o configurație de viitor si nu va avea probleme in gaming, va duce tot FULL-HD.

| Wrufloukel a răspuns (pentru Violente):

Toate jocuri din lume consumă pănă în 3 giga de memorie ram. Toate jocurile merg pe 32 biți rulează pe 32 biți, și consumă pănă în 3 giga de ram. Deci tu de ce lași mesaje la hoha? De ce îți place să scrii tămpenii? De ce îți place să induci în eroare un om care chiar întreba ceva pertinent? Ce legătură are full-hd cu cei patru giga de ram? Suferi de ceva? Te încearcă o suferință ceva?

| Violente a răspuns (pentru Wrufloukel):

Eu zic sa iti dai un pumn în ochi si sa-ți vezi de treaba ta, cel mai sigur tu suferi de băgare în seama, nu prea te caută lumea. Am spus de memoria RAM pentru a nu fi limitat la nimic. Full HD cu ramii nu au nicio treabă, ai inteles greșit sau probabil ai înteles ce ai vrut, i-am spus ca o idee, nu a avut nicio legatura RAMII cu FULL HD.

Ciocu mic și joc de glezne, fiecare își spune părerea, am un propriu depozit de calculatoare, experiență de ani de zile in domeniu iar critici din partea unora ca tine tot primesc.

| Wrufloukel a răspuns (pentru Violente):

Nu am obiceiurile tale să-mi dau pumni în ochi! Dacă tu te lovești singur este problema ta, dar să știi că lumea nu are obiceiuri din astea! Și ce ai luat foc așa mă maimuțoiule? Te doare adevărul? Ți-am dat cu tifla peste meclă? Păi la tine nimic nu are legătură cu nimic! Tu ești un maimuțoi infantil care te bagi în seamă aiurea pe TPU și dai răspusuri la hoha șî negăndite! Și pe viitor cănd vrei să cauți atentia pe TPU încearcă și tu să muncești pentru un răspuns puțin mai mult, maimuțoiule!

| Violente a răspuns (pentru Wrufloukel):

Caracterul si nivelul meu de educație nu îmi indică sa continui o asemenea polemică cu un neica-nimeni venit de prin găuri de aerisire. Nu îmi stă in caracter sa dau atenție tuturor parazițiilor care infecteaza internetul, te rog să-ți revizuiești comportamentul si sa ai grija la raspunsurile tale, nu să te dai mare bășit, sa rectifici tu raspunsurile altora. Să-ți fie rusine, ti-as putea fi tată.

| AdrianL a răspuns:

Da la rami ai putea sa iei 8 gb rami si la hdd sa il schimbi cu un ssd ca mai rapid de 50 de ori.

| Apache explică (pentru AdrianL):

Am pus acolo 2x, 8gb in total.

Ramii oricum nu sunt o mare problema.

| Wrufloukel a răspuns:

Este bun sistemul, dar era bine dacă-ți cumpărai un ssd-card! Și eu am processor i5 cel mai tare din gama lui, dar pentru simplul fapt că folosesc hardul cu platane, acesta imi trage în jos tot sistemul. Deci, configurația este bună dar încearcă să-ți cumperi un ssd-card! Harul care-l ai tu acum va trage în jos tot sistemul tău iar performanțele vor fii neseminficative! Dacă îți bagi un ssd atunci vei avea performanțe uimitoare! Și dacă iți faci tu singur comandă la aceste piese, atunci totul este super ok. Dacă îți vinde cineva unitatea cu totul gata făcută la acest preț, atunci nu mai este ok!

| Violente a răspuns (pentru Wrufloukel):

Ai spus ca HDD-ul incetinește sistemul si il trage in jos, avand in vedere ca el il foloseste in jocuri, eu zic să te retragi si sa-i lași pe alții care dau randament. Daca ai ajuns sa spui asa ceva, atunci nu iti mai permite să dai "RAPUNS" la raspunsurile mele, te rog! Nu sunt de teapa ta.

| Wrufloukel a răspuns (pentru Violente):

Băi tu chiar ești penibil de maimuțoi! Mergi și tu pe youtube și te uită la tutorial despre ssd-uri! Dacă suferi de ceva mergi tată la un medic și te tratează că ești penibil de maimuțoi! Păi tu te contrazici cu tot youtube-ul care au făcut tutorial despre ssd-uri și despre faptul că toată lumea spune despre acestea că sunt cele mai rapdie! Dacă lucrai în domeniu it, ai fii spus din prima că tot ce-i lipsește din configurație este un ssd-car. Dar stai relax ma că se vede că ești un maimuțoi infantil mincions care umbii cu prostii și care suferi tu de ceva dar nu știu exact! Maimuțoiule! laughing

| Violente a răspuns (pentru Wrufloukel):

Îți rup urechile dacă te prind băi puțărilă.

| Wrufloukel a răspuns (pentru Violente):

Acum ce faci mă? Exchivezi? O dai cotită? O arzi că tu ai character? Păi tu vorbești de caractere cu mine băi maimuțoiule? Păi eu te pun la punct imediat băi maimuțoiule și-ți arăt ce este bine și ce este rău! Dacă tu nu vrei să te uiți pe youtube să mai inveți și tu ceva despre ssd-uri și noile tehnologi atunci asta este viața! O configurare de system pentru a beneficia de toate avantajele proceosorului i5 și a unei plăci de bază performante este bine să alegi și un system de operare nou cum este windows 8 care rulează super! Să înțeleg că mama și cu tactu îți rupeau urechile des? Hm, nașpa băi traumatizatule! Stau și mă întreb dacă mergi prin cluburi? Spune sincer cănd ai fost în club ultima data? La căt ești de traumatizat de părinți și cătă bătaie ai măncat de nici tu nu mai știi ce e cu tine! Acum te ințeleg de unde ai așa de mult infantilism in tine! Acum te ințeleg perfect de ce ești așa de traumatizat și de ce dai răspunsuri la hoha superficiale și în dodii! Mergi tată la un doctor la psihiatru și te tratează! Eșți slăbuț rău de tot, credeam că ești dotata psihologic dar se pare că ești traumatziat de părinții tăi care-ți rupeau urechile! Păcat de tine că te faci de răs pe TPU! Ori cum te știe toată lumea și te vede toată lumea cum te faci de răs! Maimuțoiule!

| Violente a răspuns (pentru Wrufloukel):

Așa este. Du-te și mai invață puțină carte și mai ales cei șapte ani de acasă. De fapt nu tu esti de vină, tu ești o frunză printre celelalte milioane, părinții tăi sunt de vină ca nu te-ai crescut intr-un mediu ambient, ci intr-o cușcă legată de lesa cainelui. Ciuști mai repede băi oparitule!

| Wrufloukel a răspuns (pentru Violente):

Auzi băi maimuțoiule, am o rugăminte la tine, încearcă te rog să nu mă mai plagiezi! Te rog din suflet nu mă mai plagia! O dai din cola în Fanta prea repede! Ești varză mă! laughing) Ești praf! laughing Ești cel mai praf cel mai fals utilizator de TPU! Chiar așa este de greu să folosești cuvintele tale băi maimuțoiule? Acum o dai în Frunze o dai în mangleală din asta ieftină! Spune mă maimuțoiule te doare inima acum că te-am pus la punct și ți-am arătat unde îți este locul pe internet? Spune sincer, dar foarte sincer ești agitat acum? Asta a fost tot ce am aștept de la tine, să începi să mă plagiezi! Bai maimuțoiule mergi mă și te culcă că te-ai făcut de răs iar! Te faci singur de răs! Tu nu vezi ce cuvinte de fetiță folosești! Ori cum, în sinea ta, sigur ești o fetiță, mai ales acum că te-am ofticat. Îți dai seama mă, ce tare sunt, dacă am ajuns să fiu plagiat! Îți dai seama ce ofticat eșți acum, dacă ai ajuns să-mi folosești chiar și cuvintele mele! Băi maimuțoiule, am vrut să te fac cimpanzeu, dar cimpanezii sunt de o mie de ori mai inteligenți decăt tine! Culmea trebuia să fie invers! laughing

| Wrufloukel a răspuns (pentru Violente):

Ce faci mă? Acum ai început să-mi lași mesaje în privat? Mamă ce maimuțoi ești! laughing Deci tu ești cel mai amuzant maimuțoi de pe TPU! Vei ieși maimuțoiu anului! laughing În halul ăsta de rău ai ajuns mă? Să-mi lași mesaje în private! laughing

| Violente a răspuns (pentru Wrufloukel):

Esti o specie pe cale de disparitie, Doamne saracul de tine scrii 20 de pagini, imi arati cat de spurcata si handicapată poate fi rasa umană, scrii romane de parca m-ar interesa pe mine. Esti tare de tot, da-ți foc.

| Violente a răspuns (pentru Wrufloukel):

Lasa-mi in privat numarul tau de telefon, ti-am mai spus inca o data sunt prea destept pentru tine ca sa-mi pierd contul de TPU. Diferenta dintre noi este ca eu traiesc intr-un domiciliu si tu intr-o viziuina.

| Wrufloukel a răspuns (pentru Violente):

Și ce ai luat foc mă maimuțoiule? Ce te agiți așa de tare? Ce-ți mai place să te umilesc! Îți place ție să te umilesc, ai tu pasiunea asta! Vrei să-ți las numărul meu de telefon? Băi da tu chiar în halul ăsta de tare te umilești mă? Îmi cerșești acum nr meu de telefon? Băi, tu crezi că toată lumea are obiceiurile tale să locuiască într-o vizuină mă? :laughing Maimuțoiule! Dar na, ești un maimuțoi simpatic! Uite, am să-ți dau o banană! Vrei să-ți dau banana mea? Că doar ești un maimuțoi și-ți place să halești banana! laughing Pfualei în ce hal te-ai făcut de răs iar! Cum să-mi ceri mă număul de telefon! :laughing) În halul ăsta ai ajuns să te umilești!

| Violente a răspuns (pentru Wrufloukel):

Ce căcat sa umilesti tu bai sparcaitule? Mama ce te injuram de te faceam una cu pamantul chiar dacă deja ești, un NIMIC o PRAMATIE de COPIL, nu știu cum de te-au ținut in viață alde măta. Dă-i drumu la gunoi si nu-ți mai da aere de făcut la eprubetă, ti-am cerut numarul sa vedem cat de puțoi esti, ca și eu la varsta ta am fost mare bășit in spatele calculatorului, toti suntem jmekerașji între patru pereți. Fugi tare la baie și dă-ți o labă si nu mai avea figuri si tupeul ăsta nesimțit, ești un gunoi să-ți fie rusine ca traiesti!

| Wrufloukel a răspuns (pentru Violente):

Ce-ai luat foc mă? laughing Infantilule! Am zis eu de la început ''că cam'' ești maimuțoi! Cănd vrei o banană să mă anunți! Ofticatule! laughing

| Violente a răspuns (pentru Wrufloukel):

Ofticat? Doamne nici macar nu te cunosc, nici macar nu stiu daca esti om sau extraterestru dar oricum pariez pe a doua variantă. Nu ti se pare ca te cam repeți? Ti-ai pierdut repertoriul pe drum? Puțică la viață mea am fumat mulți de genu` tău. Hai gunoiule că mi-am batut oleaca puțulica de tine, m-am distrat cu tine, hai ceau laughing

| Wrufloukel a răspuns (pentru Violente):

laughing Cred că răd toți de tine! Băi deci fii și tu mai calm! Dacă știam că te ataci în halul ăsta, nici nu te mai abordam! laughing

| Violente a răspuns (pentru Wrufloukel):

Tu esti cel care-mi scrie romane ca să mă atinga si sa ma faca sa ma simt nasol. Eu nu mă atac, tu-mi spui ca sunt maimuțoi și ca ma bat parinții, dar nici macar nu imi stii numele REAL. Așa ca ciocu mic si joc de glezne, prima a rămas domnișoara măta, sau doamna ia-o cum vrei. Hai că am plecat daca nu mă găsești, mă cauți jos la ouă!hee hee

Ce mă amuz cu alde "lebiș" ăștia laughing

| Wrufloukel a răspuns (pentru Violente):

laughing na banana!

| Violente a răspuns (pentru Wrufloukel):

Tu nici puțulica n-ai.

| Wrufloukel a răspuns (pentru Violente):

Da ești homalău mă? laughing Maimuțoiule! laughing

| Violente a răspuns (pentru Wrufloukel):

Nu ai tăcut mă? Du-te ca se racește grișu. Maimuțoi e tactu` care te-a facut si te-a crescut cu așa injoselniță si degradare, să-ți fie rușine că l-ai ascultat!

| Wrufloukel a răspuns (pentru Violente):

Eu chiar măninc griș. Este sănătos și bun! Griș cu lapte, să incerci și tu, este super bun! Eu nu înțeleg de ce te legi acum de grișul meu? Te-am ofticat așa de tare încăt să te legi de grișul meu cu lapte? Maimuțoiule! Mai bine halesc griș cu lapte, decăt ca tine, banane! Știu că-ți place banana, de asta tot mă abordezi, vrei și tu să fii băgat în seamă de un bărbat adevărat! Dar eu sunt atras de fete. La maimuțoi ca tine le dau banana! laughing Îți dau bana așa la mișto și în greață!

| Violente a răspuns (pentru Wrufloukel):

Tu ești atras de fete? Dacă te caut la poponeață, se vede altceva.

| Wrufloukel a răspuns (pentru Violente):

Da mă da, deci deja vrei să mă cauți? Ce apropouri subtile mai bați! laughing

| Kasia a răspuns (pentru Wrufloukel):

Doamne tu nu ai alta treaba decat sa te certi cu lumea?straight face se vede cui ar trebui sa ii fie sters contul de Tpu...nu mie ci tie!

| Wrufloukel a răspuns (pentru Kasia):

Bine mă, cum se face că este a treia oară cănd îți schimbi poza profilului de pe TPU? Hai să fim serioși ce dumnezeu! De cănd ți-am zis că prima ta poză este luată dintr-o revistă de atunci ai schimbat vreo 3 poze! Și nu mă cert cu nimeni mă! Cu cine să mă cert? Cu maimuțoiul ăla de sus care tot se bagă cu mine în seamă? laughing

| whit3terror a răspuns:

E foarte bun.Iti merg toate jocurile aparute pana la momentul de fata.Ti-l recomand cu cea mai mare placere.Dar pretul pare a fi putin cam piperat.