| IonutZEW a întrebat:

Ce parere aveti de un calculator cu: Procesor AMD FX X6 6300, 3. 5GHz, 4GB Ram (2400 Hz, la care ii voi mai adauga alti 4 gb de 2400hz pe viitor), 1TB HDD, si placa video ASUS Radeon™ RX 460 DUAL OC 2GB GDDR5 la 22 de milioane

2 răspunsuri:
| AKARA0 a răspuns:

Exagerat de scump, îți pot face altceva mai bun si ieftin.
Cpu Intel g4620 (3.70 ghz, 2 nuclee 4 fire execuție, îți garantez că e mai bun ca acel amd) 463 lei
Placa de baza Gigabyte ga b250m d2v (ieftin si pus la punct) 280 lei
RAM crucial 8 gb 2133 cl 15 (Având în vedere că este un PC de buget) 346 lei
Clasicul hard de 1 tb wd blue 7200 RPM 266 lei
Sursa Aerocool kcas 500 w 80 bronze. 210 lei
Placa video gigabyte gtx 1050 ti low profile (că sa fie bine sa nu fie rău, oc, as fi putut pune o placa care nu poate da oc cu mai multe ventilatoare dar e mai bine varianta oc) 760 lei
Carcasa segotep the wind (pe asta o am si eu si e foarte buna o recomand) 160 lei

Hai sa facem socoteala 280 plus 463 plus 346 plus 266 plus 210 plus 760 plus 160 = 25 milioane aproximativ
Dar merita sa mai pui încă 3 milioane pentru performante mari (foarte mari), îți recomand ceva bun nu în batjocură. Adică placa video de 4 GB, 8 gb de RAM un procesor foarte capabil care bate la fund orice din seria fx, si o sursa mai buna. Merita sa cumperi

| IonutZEW explică (pentru AKARA0):

Bugetul maxim 22 mil, il iau in rate si nu pot sa fac pe piese, iau direct desktop facut.