| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de un laptopul asta : ASUS TUF FX505DT cu procesor AMD® Ryzen™ 5 3550H pana la 3.70 GHz, 15.6", Full HD, 8GB, 256GB SSD, NVIDIA® GeForce® GTX 1650 4GB. Merita 3000 de lei? O sa il folosesc exclusiv pentru jocuri ca Fornite/Pubg/Warhammer 2 sau mai slabe.

Tip placa video Dedicata
Chipset video nVidia GeForce GTX
Model placa video GTX 1650
Capacitate memorie video 4096 MB
Tehnologii placa video DirectX 12
GeForce Experience
Tip memorie placa video GDDR5

Producator procesor AMD
Tip procesor Ryzen 5
Model procesor 3550H
Arhitectura Zen
Numar nuclee 4
Frecventa nominala 2.1 GHz
Cache 4096 KB
Frecventa Turbo Boost 3.7 GHz
Tehnologie procesor 12 nm
Procesor grafic integrat AMD Radeon™ Vega 8 Graphics

12 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca vrei sa rupi jocurile, atunci NU iti iei laptop.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Sa stii ca m-am gandit la asta tinand cont ca un pc e mult mai ieftin Aproape 2ori mai ieftin.
Insa: Un pc consuma mai mult curent pana la 5 ori cat un laptop, dar sa zicem undeva la 2-3 ori mai mult. In decurs de ~2 ani cu factura de curent Diferenta se amortizeaza.
+ E mult mai practic si mic daca trebuie sa-l mut dintr-o locatie in alta e mai usor, Iar cand ma joc o sa il tin conectat la Monitor separat cu mouse si tastatura.
Asa fac si cu laptopul actual, Factura la curent /luna este cat un pachet de tigari

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Legat de consumul de curent, bati cimpii cu mare gratie. Un mid-range de gaming suge de la retea in jur de 200-250 W cu tot cu monitor. Mententanta e mult mai ieftina, mai ales daca nu iti cureti singur sistemul de praf si alte alea. Reparatii/upgrade-uri, pheeew! Uite, eu de exemplu inca am un desktop din 2012. Initial l-am luat cu i3-2120 si am pastrat placa video de dinainte, un HD 4770. Dupa cateva luni a crapat, am stat pe integrata vreo 2 luni pana s-a lansat GTX 750 Ti, mi-am luat un 750 Ti. De curand am schimbat procesorul cu un i5-3570S, operatie pe care am facut-o eu fara mai dureri de cap, iar placa video cu un GTX 960 (750 Ti-ul inca merge, dar din diverse motive care efectiv nu m-au interesat nu mai vrea sa se intializeze la mine in calculator - merge in schimb perfect in cel al nevesti-mii, asa ca am facut switch cu placa ei video). Peste vreo luna ar trebui sa fac upgrade la un GTX 1060 pe care mi l-a trimis un coleg din Noua Zeelanda. Initial cred ca am avut sursa un Sirtec de 450 W daca imi aduc bine aminte, pe care l-am schimbat cu un Seasonic Platinum Fanless de 460 W (7 ani garantie, electronica japoneza de cursa lunga, o capodopera de sursa). Placa de baza are undeva pe la 60.000 de ore de functionare, daca nu mai bine. In principiu cam 24/24 functionare, vreo 360 de zile pe an. Am si un laptop folosit destul de putin, dupa vreo 4500 de ore i-a crapat chipsetul. Am facut un reballing care m-a costat vreo 320 RON, m-a mai tinut 4 luni de functionare non-stop (rulam pe el Linux Mint si o aplicatie de link exchange 24/24). Nu mai zic ca daca era sa schimb bateria laptopului pe bani ma costa mizeria aia vreo 200-250 RON... teoria ta privind consumul pica daca o analizezi un pic mai atent. Pica bine de tot. Nu, nu mor sa am eu dreptate, ci sa indrum lumea sa obtina cele mai bune solutii pe termen lung cand discutam de o treaba.
P.S. Laptop de gaming - bun si de durata - 3000 RON - 2020 - astea nu au ce cauta in aceeasi fraza, sorry. Daca vrei laptop care chiar sa fie de durata si sa poti sa mai faci ceva upgrade-uri prin el si sa aiba racire facuta cu cap, te uiti la Eurocom. Doar ca un Eurocom care sa fie folosit la gaming - si Eurocom au obiceiul de a folosi adesea procesoare de desktop in laptopuri, nu glume de-astea mobile - sare lejer de 2500 EUR si nici nu au importator oficial in Romania, daca imi aduc bine aminte.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Man, suntem in Romania lasa It-ul asiatic ca aia sunt de alt nivel.
Eu vreau un laptop pentru jocuri ca maxim performante : Fornite sau Total War: Warhammer Dar majoritatea timpului o sa joc altele mai slabe. Deci Nu ceva mega-ultra performant.
Pe eMAG laptop cu procesor dedicat vad de la 2000 lei in sus dar toate au placi video tare slabe insuficiente pentru jocurile date sus. De mult intentionam sa imi iau un laptop nou si decat sa dau 2000 si ceva de lei pe ceva praf Mai bine dau 3000 lei pentru ceva Suficient nevoilor MELE nu de gamer inrait.
Iar la consum de curent peste tot scrie ca Unitatea consuma Mult mai mult ca un Laptop - Tinand cont ca majoritatea timpului o sa joc jocuri poate mai vechi de 2010 Iti imaginezi ca nu am nevoie de toata puterea laptopului deci consum mai redus. Sa zicem ca as economisi ~30 lei pe luna in 2 ani : 720 lei

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai despre ce chestie performanta am zis eu mai sus? Ti se pare ca sistemul meu e super-performant? Am o placa de baza ieftineala, procesorul o fi el quad core dar e clar depasit, placa video e so-so, pe mine m-a interesat sa nu am probleme - de aia super-sursa pe care am dat cit pe un sfert de calculator. Daca tot zici ca nu o sa te intinzi la super-jocuri, atunci fa frumos un desktop cu procesor AMD si foloseste placa video integrata. Consumul o sa fie foarte apropiat de 100 W, performanta foarte ok, avantajele enumerate de mine mai devreme ramin. Gindeste-te la planned obsolescence - laptopurile mainstream, gaming sau nu, sunt gindite sa iti crape in maxim 3 ani, mai ales daca le folosesti zi de zi ca desktop replacement. Here you go - https://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/ryzen-3-3200g-36ghz-box/ sau mai asteapta un pic sa apara astea noi pe 7 nm cu video integrat pentru desktop.
Daca diferenta intre laptop si desktop ar fi sa zicem de 100 W -dar cel mai probabil nu e, fiindca si pe desktop ai power management bun - sa zicem ca te joci 200 de ore pe luna, ceea ce iar cred ca e un pic exagerat, deci ar rezulta 20 KW in plus. Asta inseamna vreo 15 lei... si daca tot zici cit economisesti in 2 ani, vezi cit te costa o baterie noua la laptop. Sau 2 curatari de praf profesionale - daca te tine sa-l dezmembrezi si sa faci tu asta, felicitari. P.S. Am un prieten care a lucrat niste ani buni pe partea de service, in special laptopuri. Desi nu e problema de bani, cand are nevoie de laptop nou isi cumpara mereu SH-uri de clasa business.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Momentan am un laptop cu placa integrata L-am luat second Pe Olx de vreo 3 ani cu 400 lei. Si imi merge perfect nu l-am desfacut niciodata.
Singura problema este ca duce doar jocuri mai mici. Si m-am gandit sa iau una mai buna. Daca e ceva mai bun si pretu mai maricel iar pe second deja nu ma risc ca nu am garantie, si daca e sa dau 2000 lei pentru un un laptop sa duca macar jocuri din 2010 mai bine mai pun 1000 de lei si duce si jocuri Noi asa mai celebre.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Bingo! Ce laptop ai acum? Vezi ca multe dintre astea noi nu mai au nici macar bateria sa o poti schimba... Apropos de second... gasesti modele excelente cu TREI ANI garantie si licenta de Windows la pret derizoriu - de exemplu asta - https://www.pchouse.ro/......ished.html

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pe sursa scrie puterea maxima, componentele consuma doar cat au nevoie. Procesoarele au power stepping si idle state, daca uiti PC-ul pornit facand nimic se reduce consumul cu pana la ~80% (depinde de procesor). Placa video nu stiu ce politica de consum are, dar daca vrei monitorizez clock-urile si-ti dovedesc ca daca nu o folosesti intensiv, consuma din ce in ce mai putin. Tot acolo ajungi cu curentul si daca e PC, si daca e laptop. As fi zic ca laptopul poate fi folosit dupa ce se ia curentul, dar laptop-urile de gaming daca tine bateria o ora mare miracol. Poate doar astea ieftine de office cum am eu rezista 12 ore bateria.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru anonim_4396):

Pc> Laptop
Ai grija ca poate iti regreti alegerea... cu 3000 lei iti faci o bomba de PC. Laptopurile is mai firave si extrem de slabe( degeaba are "gaming" in nume).

| Ineys a răspuns:

Le duce fara probleme. Am eu unul mai vechi si le duce.

| GPA a răspuns:

Merită, evident. În 3000 lei este un best buy, este un laptop pe care l-am recomandat și altora.

| anonim_4396 explică (pentru GPA):

Nu stiu ce este cu Emag : Am intrat in cont sa dau comanda Si imi scrie ca stoc epuizat desi cu 10 minute inainte nu era epuizat, dupa aia vad model identic cu 200 de lei in plus. cica si ala e ultimul in stoc.
Nu sunt atat de disperat as vrea sa cumpar pana pe la inceputul lui august ca atunci voi avea timp liber din belsug sa abuzez de jocuri. Vreau un laptop de gaming Bun si de durata dar pana in 3000 de lei